Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla nám naši závislost na technologiích, míní Koubský

17. květen 2024

Sluneční bouře z minulého týdne, díky které jsme mohli i u nás vidět polární záři, způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila totiž GPS signál, pomocí kterého se řídí navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na poli.

Velká sluneční bouře způsobila polární záři, která byla viditelná i na mnohých místech v České republice. Ve Spojených státech a Kanadě ale způsobila problémy.

Čtěte také

Její silné záření narušilo GPS signál a další navigační systémy. Ty pro své fungování využívají některé chytré traktory, které kvůli tomu podle The New York Times zůstaly stát na polích.

Podle firmy John Deere byly méně ovlivněny stroje, které se připojují k více satelitům najednou. V jejich případě nešlo o zastavení, ale o sníženou přesnost navigace. Firma uvedla, že žádné řešení nevidí, ale že se pokusí do budoucna takové věci předvídat.

„Dopadli jsme vlastně velice dobře, protože ještě trochu větší sluneční bouře mohla ty satelity navigačních systémů i nevratně poškodit čili odprásknout je úplně a napořád, to by byl podstatně větší průšvih. Kromě toho, že jsme závislí na technologiích, tak nám to taky připomnělo, že jsme pořád maličcí proti přírodě, proti silám, které dovede rozpoutat,“ říká Petr Koubský z Deníku N.

Je nebezpečné vše automatizovat

Je trochu překvapivé, že firma tvrdí, že situaci nemůže nijak řešit, když lze využít k navigaci například i kamerové systémy nebo radary a nespoléhat se pouze na GPS signál.

„Nejlepší zálohou podobných systémů je nakonec vždycky živý člověk a úplně ho vyřadit z té smyčky a všechno automatizovat je velice nebezpečný krok. Hrozně dlouho to může fungovat bezchybně, ale pak se stane jedna nečekaná věc a jsme v háji,“ komentuje Koubský.

AI a proměna internetového vyhledávání, potenciálně riziková ochrana před podvody v Androidu a další novinky v umělé inteligenci. To jsou další témata magazínu Online Plus. Moderuje David Slížek.

autoři: David Slížek , aste
Spustit audio

Související