Slovensko nově chrání tisíce hektarů pralesů. Na jejich mapování se podíleli i odborníci z Česka

1. prosinec 2021

Na Slovensku od prosince mají tisíce hektarů nově chráněných pralesů navíc. Nejvyšším stupněm ochrany teď chrání 95 procent všech pralesů na svém území, které se rozkládají na 76 lokalitách. Na mapování nejvýznamnějších lokalit se podíleli i čeští odborníci. Nejen o tom uslyšíte v souhrnu Vědy Plus. 

Dozvíte se také, že vědci přišli s novým implantátem, který se po čase sám rozpustí. To by mohlo pomoci pacientům třeba po operaci srdce.

Dalším tématem Vědy Plus jsou solární a větrné elektrárny, které budou hrát čím dál větší roli v energetice řady zemí. Vědci hledají cesty, energii z obnovitelných zdrojů ukládat. Vedle velkých baterií a přečerpávací vodní elektrárny se nabízí využití vodíku.

A jak hluboko v ledu se můžou nacházet důkazy o jevu starém 1,5 milionu let? 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.