Slovenská podzemní řeka Styx mizí, propadla se o desítky metrů. Kvůli změnám klimatu

18. září 2020
Vědecká dobrodružství
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rímské kúpele bez vody

Jeskyně Domica ve Slovenském krasu lákala turisty na projížďku po podzemní řece Styx. Díky výjimečnému vodnímu ekosystému byla zařazena na seznam mokřadů mezinárodního významu. Teď pomalu vysychá.

„Když v roce 2001 tuto lokalitu zapsali jako významný mokřad s celosvětovým významem, ještě tady byla voda,“ vzpomíná Ľudovít Gaál. Tehdy bylo na místě zjištěno přes 500 druhů podzemních živočichů.

„Toto je bohužel ukázkové místo globálního oteplování,“ komentuje s dovětkem, že ani v loňském roce už nebylo možné turistům nabídnout projížďku po podzemní řece. Na místě říčky Styx dnes totiž zůstává jen prázdné koryto.

Loďka na suchu

Voda se začala vytrácet před deseti lety. Tehdy už nebylo možné projížďky na loďce provozovat po celou sezonu. Nezmizela ale docela. „Asi padesát metrů pod námi se vytváří nové koryto, které vytéká v Maďarsku,“ vysvětluje Gaál.

Přestože Slovensko je obecně deštivější oblastí střední Evropy, přívalové a bouřkové deště půda nedokáže vsáknout a voda odtéká po povrchu. Pozitivní význam by měla například silná sněhová pokrývka, říká klimatolog Pavel Faško.

Těžký úkol

Botanik a odborník na klimatické změny Libor Ulrych upozorňuje, že ochránci přírody toho s dopady globálního oteplování příliš nezmůžou. „Můžeme jedině napomáhat synergickému procesu zadržování vody v krajině v rámci celého Slovenska,“ říká.

Dopad vidíme hlavně na rašeliniště nebo prameniště.
Libor Ulrych

Pokud by se podařilo vodu zadržet a podpořit lokální srážky, je podle Ulrycha naděje na rychlejší doplňování podzemní vody a alespoň mírnou revitalizací biotopů.

autoři: Daniel Mrázek , Zuzana Marková
Spustit audio