Skončil filmový festival v Karlových Varech

15. červenec 2014

Začátkem července se obyvatelé České republiky začínají dělit na 2 skupiny. Ta, která zůstala doma, a ta, která odjela na filmový festival do Karlových Varů. Letos pořadatelé prodali 131 tisíc vstupenek. Za 10 dnů projekcí je to hodně slušný výkon. Je to zase o něco víc než vloni a svědčí to o velkém zájmu o nejprestižnější filmovou přehlídku u nás.

Zatímco se před lázeňskými domy povalují mládí filmoví nadšenci s vlastním osvěžením, okolo chodí ruští turisté, kteří mnohdy ani nevědí, že se festival koná, pokud se zrovna nepromítají ruské filmy, a to promítané ve velkém sále hotelu Thermal a nejlépe v premiéře i s celou delegací.

Ovšem film hraje nepochybně hlavní roli. Vítězem festivalu se stal letos gruzínský snímek Kukuřičný ostrov. Velký rozruch také způsobila premiéra českého snímku Díra u Hanušovic.

Čtěte také

Největší letošní hvězdou byl Mel Gibson, který ale dle mnohých kritiků mohl festival spíše poškodit svými antisemitskými a šovinistickými výroky, které v minulosti vyřkl. Fanouškům ale nevadil. Oceňují jeho celkový přínos kinematografii.

Zvláštní na celé situaci bylo i to, že zatímco mnohé jiné festivaly Gibsona kvůli jeho postojům ignorují, v Česku se novináři jeho kontroverzním názorům vyhýbali a vůbec o nich nemluvili.

Mel Gibson ve filmu Na hraně temnoty (Edge of Darkness)

Ačkoliv mnozí milovníci filmu považují karlovarský festival za ten nejlepší, Kamil Fila shrnuje, že se zatím nemůže rovnat klíčové festivalové trojce, Berlín, Benátky a Cannes. Stále se jedná o festival ve „východní Evropě“, i když jeho význam stoupá, zejména během posledních 20 let

Fila má za to, že se festivalu daří zvát umělce, kteří mají dobré renomé. Jde například o herce, kteří hrají ve filmech, které odpovídají profilu uměleckého festivalu, zmiňme například Johna Malkoviche nebo Judi Denchovou. Ti dle něj jsou jednak známí, jednak hrají v dobrých filmech a jejich výkony jsou herecky náročné.

Čtěte také

Dlouho očekávanou byla premiéra českého filmu Miroslava Krobota Díra u Hanušovic, který byl součástí soutěžní sekce festivalu. Kamil Fila shrnuje, že se kolektivu dejvického divadla úplně nepodařilo přenést jejich divadelní poetiku na filmové plátno, jako se to např. podařilo Petru Zelenkovi ve filmu Karamazovi.

Současně film dle něj poněkud idealizuje či zkresluje reálie moravské vesnice, včetně neexistujícího dialektu, který pražští herci ve filmu používají.

Kamil Fila na pozadí Krobota filmu rozjímá o tom, v jakém stavu je český film. Dle něj je Díra u Hanušovic důkazem tápání starší generace filmařů, kteří nevědí, jakým způsobem natočit buď divácký hit nebo film, který bude realistický.

Režisér a herec Miroslav Krobot přiznal, že jeho vzorem je Peter Sellers

Nakonec dodává na příkladu filmu Martina Duška K oblakům vzhlížíme, že mladí tvůrci ví, jak si vybrat správný příběh a jak ho zbytečně nedeformovat svojí představou, co bude humorné, ale nechat promlouvat autentický život. A to je dle něj cesta, kterou by mohl český film více směřovat.

autor: lsm
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.