Škoda 1000 MB zvládne i prudká stoupání. Zařaďte jedničku a buďte trpěliví, radí cestovatel

O Julii byl zájem také na trajektu z Brazílie
O Julii byl zájem také na trajektu z Brazílie
Dnes má 50. narozeniny opravdová legenda. Před lety po ní lidé toužili, účinkovala ve filmech a skládaly se o ní písně. Škoda 1000 MB byla prvním mladoboleslavským vozem s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Věřili byste, že se dá s tímto autem objet celý svět?

Před 5 lety se to povedlo Martinu Beťkovi a Michalu Vičarovi. A proč si tehdejší vysokoškoláci z Olomouce vybrali zrovna tento vůz?

"Je to tradiční československé auto ze 60. let, má velmi pěkný design. Obrovskou výhodou takového auta na takovou dlouhou cestou je, že ať se vám na něm téměř cokoliv pokazí, tak jste schopní ho na místě opravit," řekl Českému rozhlasu Plus Vičar.

Se svým kamarádem za 254 dní ujeli skoro 37 tisíc kilometrů. Cestu Julie, jak embéčku přezdívali, zvládla spolehlivě, dokonce i stoupání do velkých kopců.

"Je potřeba zařadit jedničku a být trpělivý. To je celé," prozradil s úsměvem cestovatel. S kolegou havarovali čtyřikrát. Auto všude budilo pozornost:

"Ať jsme zastavili kdekoliv, seběhli se místní a začali se nás vyptávat, dělali jsme spoustu rozhovorů pro místní televize a noviny. To jen na základě toho, že to auto bylo na všech místech, kudy jsme projížděli, jedinečné."

Po návratu Beťko s Vičarem auto v internetové aukci prodali za 80 000 korun. Teď je Julie po rekonstrukci v dobrém stavu u majitele v Českém Brodě.

A tato místa po celém světě škodovka projela:


Zobrazit místo MB kolem sveta na větší mapě