Síť chytrých mobilů bude varovat před zemětřesením

17. únor 2016

Potřebujeme však k tomu speciální mobilní aplikaci. Tato aplikace byla dlouhou dobu předmětem teoretických představ a vědeckých projektů. Nyní však již získala konkrétní podobu a jmenuje se MyShake.

Klíčový podíl na vývoj aplikace MyShake mají odborníci ze Seismologické laboratoře na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Momentálně si ji mohou stáhnout z webu Google Play Store uživatelé operačního systému Android a to zdarma. Do budoucna vývojáři počítají s tím, že bude k dispozici také verze aplikace MyShake pro operační systém iOS. Aplikace nutně potřebuje ke své činnosti, aby měl dotyčný chytrý telefon v sobě zabudován akcelerometr a přijímač signálu GPS.

V současnosti má však již téměř každý chytrý telefon systém akcelerometrů, které zajišťují automatické překlápění obrazu na displeji i další interaktivní prvky pro aplikace a hry. Některé telefony mají kvůli orientaci v prostoru dokonce i setrvačník - gyroskop, časté jsou přijímače GPS signálu.

Akcelerometry mohou zachytit jemné chvění a otřesy půdy v dané lokalitě. Díky jejich zapojení do spolupracující sítě je možno v principu poměrně brzy odhalit nástup zemětřesení páté magnitudy ve vzdálenosti 10 kilometrů a silnějších. Akcelerometry budou navíc v blízké budoucnosti ještě citlivější a budou proto schopny varovat před ještě slabšími otřesy půdy.

Čtěte také

Chytrý mobil tak bude schopen fungovat nejen jako osobní seismometr, ale i jako prvek sítě pro seismický monitoring a včasné varování obyvatelstva před zemětřesením.

Data z jednotlivých mobilů putují průběžně na server, který pomocí algoritmů analyzuje a eliminuje jejich náhodné pohyby, pohyby lidí nebo individuální či lokální nespecifické otřesy.

Pokud data dohromady vykazují jisté systematické složky, svědčící o pohybech půdy, může centrální počítač po analýze dat odhadnout vážnost, sílu a oblast zemětřesení, včetně jeho epicentra. Na tomto základě pak může automaticky vydat varování nebo vyhlásit poplach pro další uživatele, kteří mohou být zemětřesením ohrožení. Při simulačních testech tento systém vykázal úspěšnost 93%.

Momentálně v Kalifornii existuje síť asi 400 seismických stanic. Pokud by si aplikaci MyShake stáhlo v rámci Kalifornie alespoň několik stovek nebo tisíc uživatelů mobilní sítě, šlo by o podstatné zlepšení v rámci schopností detekce zemětřesení. U zemětřesením ohrožených oblastí či zemí, které nemají hustou síť seismických stanic, jako je například Nepál nebo Indie, bude v tomto smyslu zlepšení varovného systému ještě větší.

V ohrožených oblastech tak může být zachráněno mnoho lidských životů, i kdyby mělo rozeslané varování před seismickými vlnami náskok jen 10-20 sekund.

Síť mobilních telefonů pracujících jako seismografy

Zdroje: Phys.Org 1, Phys.Org 2, SigmaLive, Popular Science, Science Magazine 1, Science Magazine 2, BBC

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio