Šípová kritizuje novelu o lobbingu. „Veřejnost se nedoví, kdo u koho lobboval a v čí prospěch,“ tvrdí
Senát schválil návrh zákona, který vymezuje podmínky lobbingu. Vznikne registr lobbistů a zároveň bude stanoveno, kdo může patřit mezi lobbované osoby. Kritikům vadí, že se norma nebude vztahovat na asistenty zákonodárců a mluví o tom, že Parlamentem prošla osekaná verze zákona. „Obávám se, že povede k zahlcení informacemi, ale nebude vymahatelný,“ říká senátorka Adéla Šípová (nez.), jež neuspěla se svými pozměňovacími návrhy, podle nichž se měl vykazovat jen úspěšný lobbing.
„Poslanecký návrh Evy Decroix (ODS) vedl k tomu, že se má vykazovat velké množství kontaktů, které přitom nevedly k žádné změně, a chybí informace podstatné pro veřejnost: kdo u koho lobboval a v čí prospěch,“ upozorňuje senátorka pro Český rozhlas Plus s tím, že se zákon snažila vrátit do původní podoby navržené vládou.
Čtěte také
Lobbing prý má v Česku pověst pošramocenou mediálními kauzami okolo Ivo Rittiga a dalších. A to je podle Šípové špatně, protože pokud má lobbing nastavena pravidla a je transparentní, je součástí dobrého zákonodárného procesu.
„Je to osvědčený model z Evropy. Žádný zákonodárce nikdy nemá potřebnou expertízu na všechny zákony, ke kterým se vyjadřuje. Potřebujeme spolupracovat s institucemi, které tuto odbornost mají,“ zdůrazňuje v Interview Plus.
Díky registru lobbistů si veřejnost alespoň bude moc ověřit, které firmy a instituce se v této oblasti pohybují. Kvůli absenci pravidel se například podle ní stále nepodařilo humanizovat exekuce, protože exekutorská lobby má v parlamentu své zástupce na pozicích asistentů.
„Asistenti jsou určitým filtrem informací pro zákonodárce, který nemůže přečíst úplně vše. Někteří samozřejmě jen vaří kávu, já si ji ale vařím sama a asistenty využívám k tomu, aby mi pomohli si připravit podklady pro rozhodování. Bavíme se spolu o mých prioritách,“ popisuje.
Za transparentnost
Přijatá regulace lobbingu je jedním z předpokladů pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy a Šípová se domnívá, že Evropská komise k tomu bude mít své připomínky.
Čtěte také
Situace v Česku je podle ní horší než v jiných evropských zemích a například v Bruselu je regulace lobbingu dlouhodobou součástí tvorby zákonů, což vede ke kvalitnějším výsledkům i větší důvěře veřejnosti.
Podle zákona je lobbistou ten, kdo prosazuje nějaký zájem a důležité je, že to dělá soustavně.
„Pokud si budu s kamarády nebo kamarádkami povídat o názorech na nějaké téma, a mohou to být i odborníci, tak to není lobbing, ale naprosto obvyklá debata. Protože tam není ten prvek soustavnosti,“ vysvětluje.
Cílem zákona není mít dlouhý seznam desítek tisíců lobbistů, ale transparentní přehled o tvorbě zákonů. „Chci jmenovat novelu zákona o zbraních a střelivu, v minulých měsících jsme řešili téma tlumičů. Lidé by zrovna v této otázce, která velmi dopadá na jejich bezpečnost, měli mít právo vědět, kdo zákonodárce kontaktuje,“ uzavírá.
Proč odešla z Pirátské strany? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.