Severní Korea chce jadernou zbraň kvůli obraně, říká analytik

18. srpen 2017
Severokorejský diktátor je cokoli jiného, jen ne blázen a na Spojené státy jadernou zbraní nezaútočí

Před pár dny to vypadalo, že napětí na korejském poloostrově může přerůst až ve vojenský konflikt. Teď se zdá, že naději má diplomatické řešení krize. Podle Chicago Tribune kromě Severní Koreje totiž zastává konstruktivnější postoj i Jižní Korea a Spojené státy. Jak reálné je riziko válečného konfliktu? „Reálné je vždycky, zde o něco reálnější,” říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jan Blinka, který byl hostem Interview Plus.

Nakolik je reálný vojenský konflikt? „Reálný je v každém případě, vždycky je to jedna z možností. V tomto případě je reálnější, než v jiných vztazích dalších států, ale není v zájmu žádného ze států, a především Severokorejců,” odpovídá host.

Severní Korea si podle Blinky dobře uvědomuje, že by v případném konfliktu neobstála. „I když dávají Severokorejci na obranu a zbrojení 23 procent HDP, což je 3,5 miliardy dolarů ročně, je to nepoměrně méně než výdaje Jižní Koreje. Ta dává 35 miliard dolarů, tedy desetkrát více, Spojené státy pak stonásobně více,” vysvětluje.

Spustit audio
  • Krátká zpráva