Setkávání s příběhy doživotních vězňů se mě opravdu dotklo, vzpomíná vězeňský kaplan Kocián
„Ze začátku jsem trávil den ve věznici Valdice s kolegou. Ten tam pracoval a pro mě to byla jedna z položek, kterou se mohu zaučit ve zkušebním období. Ale pobytem tam s osudy, s příběhy těch lidí – a jestli si to dobře pamatuji, tak průměrný čas odsouzeného ve Valdicích je 14 let, tedy tráví tam velkou část svého života –, zvlášť s doživotními vězni, se mě dotklo,“ popisuje své začátky vězeňský kaplan Aleš Kocián.
Čtěte také
„Tato práce mě zaujala a nepřišel jsem tam jednou, dvakrát nebo pětkrát, ale chodil jsem tam s kolegou pravidelně,“ dodává.
„Musím říct, že to bylo velmi posilující období. Pak jsem nastoupil na své vlastní kazatelské místo, tam jsem na to neměl úplně prostor a čas a koketoval jsem s tím, že bych se stal armádním kaplanem,“ naznačuje.
Poslechněte si celé Hovory, dozvíte se, že odsouzené ženy u něj hledají nejčastěji praktickou pomoc s běžnými problémy. Chtějí si promluvit o své nemoci, strachu (i smyšleném) o děti nebo o tom, co budou dělat na svobodě. Moderuje Tatiana Čabáková.
Související
-
Nejtěžší chvíle? Když jedeme oznámit smrt vojáka, přiznává hlavní vojenský kaplan Knichal
„Velitel oznámí, že voják zemřel při plnění služebních povinností a pak přijde úkol pro kaplana: umět ten moment sdílet,“ říká hlavní kaplan Armády ČR Jaroslav Knichal.
-
V krizi nehledejme, co nemáme a nemůžeme, ale co máme a o co se můžeme opřít, radí nemocniční kaplan
Rostislav Homola vystudoval teologii a psychologii i různé kombinace těchto dvou oborů. A kombinovaně je i využívá ve své praxi. Pracuje jako kaplan v Nemocnici Písek.
-
V okamžiku nebezpečí nevnímáte strach, popisuje zážitek ze zahraniční mise vojenský kaplan
Kněz i voják, tato dvě poslání v sobě spojuje funkce vojenského kaplana. Jedním z nich je Dan Petříček. V roli vojenského kaplana prožil i misi v Afghánistánu.