Senát vrátí stavební zákon se změnami, které budou pro vládu neakceptovatelné, předjímá poslanec Kolovratník

27. květen 2021

Poslaneckou sněmovnou prošel kontroverzní návrh stavebního zákona. Na stranu ANO a některých sociálních demokratů se tentokrát přiklonila opoziční SPD. Zákon teď mají posoudit senátoři. „Dá se tušit, že změny přijdou. A to v podobě, která je bohužel pro vládní koalici neakceptovatelná. Takže to budeme směřovat spíš k přehlasování,“ shrnuje  vládní poslanec ANO Martin Kolovratník. Hlasy pro původní sněmovní návrh chce hledat i v řadách opozice.

Martin Kupka

Těžko ale zřejmě přesvědčí třeba poslance Martina Kupku (ODS), podle kterého vládní návrh může představovat pro Česko doslova riziko.

Extrémně nebezpečným krokem je vznik stavebního „super úřadu“, který má mít přes 13 tisíc úředníků, tvrdí.

Vznik nového úřadu je z kategorie seriálů ‚Jistě, pane ministře‘.
Martin Kupka

„To je přece krok zpět, místo kroku kupředu. Koalice si ale nenechá vymluvit, že lze postupovat i jinou cestou. Myslet si, že vyřešíme problém pomalých stavebních řízení vznikem nového úřadu, je z kategorie seriálů ‚Jistě, pane ministře‘.“

Kupka má za to, že kýženého výsledku – urychlení stavebních řízení, lze dosáhnout s méně dramatickou byrokratickou zátěží.

„Je možné odstranit celou řadu vážných konkrétních překážek. Podívat se na to, co ve stavebním řízení opravdu překáží a co tu dobu prodlužuje.“

Martin Kolovratník (ANO)

Cílem Občanských demokratů je zajistit i ve stávajícím modelu rychlejší posun jednotlivých kroků a fází stavebního řízení, říká místopředseda strany.

Poslanec Kolovratník je ale toho názoru, že v současné době lze jít jedině cestou revoluce, nikoli evoluce, kudy by se zřejmě rád vydal Kupka. Vyvrací přitom, že nový super úřad by měl mít tak velké množství pracovníků, jeho odhad je tak 7 tisíc lidí.

„Navíc nevzniká úřad nový, ale současní úředníci se pouze organizačně přesouvají z jedné části veřejné sféry rovnou pod stát,“ vysvětluje.

Hosty byli:
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT)
Martin Kolovratník, ANO, místopředseda Hospodářského výboru
Martin Kupka, poslanec, místopředseda ODS

A opakuje, že pokud by návrh, který razí ODS, doputoval ze Senátu do sněmovny, je jeho odsouhlasení pro vládu nepřijatelné.

Jak spokojená je s výstupem ze sněmovny navrhovatelka zákona Klára Dostálová? A co se nelíbí České komoře autorizovaných inženýrů a techniků? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.