Scenárista filmu Bílá paní Michal vypadal jako srandista, ve skutečnosti byl plachou duší z papíru
Karel Michal – občanským jménem Pavel Buksa – se stal spisovatelem náhodou, částečně z nutnosti. Nakonec patřil v 60. a 70. letech k našim nejzářivějším literárním hvězdám. Podle jeho povídky Jak Pupenec k štěstí přišel vznikl v roce 1965 úspěšný film Bílá paní a další celovečerní snímek podle jeho románu Čest a sláva získal cenu na festivalu v Benátkách.
Čtěte také
Po okupaci v srpnu 1968 odešel do Švýcarska, kde ale přestal psát a v létě roku 1984 spáchal sebevraždu.
Rozporuplnou osobnost svého manžela charakterizovala jeho žena Viola Fischerová jednoduchou, ale výstižnou větou. „Byl to od pohledu srandista, vtipálek a frajer, a přitom plachá duše z papíru. “
Pozoruhodný životní příběh zaujal i historika Eduarda Burgeta, který o Michalovi hovoří v repríze pořadu. Spolutvůrcem je Jan Sedmidubský. Na webu poslouchejte ale jen do 29. února 2024.
Související
-
Rožmberkové, jejich trpaslíci a Bílá paní
Pitoreskní vyprávění z republiky duchů. Z díla tajemstvím opředeného tyrolského hraběte připravil Jiří Kamen. Účinkují Vasil Fridrich a Jiří Roskot. Režie Izabela Schenková
-
Bílá paní, duch zlého správce, čertova skála. Po stopách pověstí Svojanova
Tajemné a strašidelné jsou pověsti z hradu Svojanov a jeho okolí. Zvláště proto, že řada z nich vychází ze skutečných historických událostí. Svojanov jich má mnoho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.