Saúdská Arábie utuží kontrolu svých mešit

Mešity v Saúdské Arábii budou podle deníku Arab News brzy vybaveny kamerovým okruhem a důmyslným kontrolním systémem, který bude sledovat imámy a muezíny při modlitbách, obřadech a kázáních. Tento krok má pomoci zachytit v mešitě neobvyklé úkazy a přestupky.

Podle Abdalláha al-Howaimela, který pracuje jako náměstek pro administrativní a technické záležitosti na ministerstvu pro islámské záležitosti, budou všechny mešity sledovány elektronickou soustavou, která automaticky zaznamenává všechno, co se v nich děje.

Náměstek al-Howaimel řekl novinářům, že celý projekt je už hotov, ale bude zaváděn postupně.

První stadium přijde na řadu, až ministerstvo financí uvolní příští měsíc potřebné peníze. Kontrolní systém bude nejprve zaveden ve velkých mešitách po celé Saúdské Arábii a potom budou následovat i menší mešity.

Čtěte také

Projekt má podle vlády pomoci řešit problém krádeží vybavení mešit a umožní příslušnému ministerstvu plně elektronicky sledovat dění v modlitebnách.

Instalování kamer podle saúdského ministerstva neznamená, že budou zaměstnanci mešit zbaveni povinnosti dávat pozor na svěřenou budovu, ale poskytne jim více času na jiné úkoly, jako je třeba udržování hygieny.

Nový kontrolní systém má také sledovat klimatizaci, osvětlení, rozhlasové zařízení, uskladnění kazatelových projevů a vnitřní kamerový okruh.

Počítá se také s 80procentní úsporou elektrické energie.

Deník Arab News dodává, že nejmodernější technologie pomůže mešitám plnit jejich hlavní úkol a udržovat dobré prostředí, protože minimalizuje lidskou roli v jejich základních funkcích.

Zpracováno ze zahraničního tisku.