Šance na záchranu našich objektů ještě je. Musí se ale konat rychle, upozorňuje Krbec z Centra studií genocid Terezín

13. březen 2022

Propadlé a zborcené střechy, okna, ze kterých trčí ostré skleněné hroty, které zbyly ze skleněných výplní. Tak v současné době vypadají Drážďanská kasárna, jeden z největších objektů v bývalém terezínském ghettu. A není to zdaleka jediná budova, která tam chátrá. Město každoročně vynaloží stovky tisíc korun, aby zabránilo zřícení budov. Jde ale pouze o záchranné udržovací práce.

Šance na záchranu objektů tady ještě je, tvrdí Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín. „Musí se ale konat rychle. Minulá vláda přišla s nějakými návrhy řešení, ale bohužel se vše vleče a ke slíbeným konkrétním akcím – že se začne stavět – nedochází,“ dodává. 

Terezín má málo obyvatel na to, jaký vlastní majetek má. „Je ohromný a kapacity na jeho správu, na přípravu projektových dokumentací nejsou dostatečné.“

Dlouho opuštěný a zdevastovaný objekt Wieserova domu v Terezíně se podařilo Městu Terezín zachránit díky dotaci Evropského fondu regionálního rozvoje ve výši 130 milionů korun

„Ve městě je hned několik institucí, které vzájemně ne úplně dobře komunikují a každý si hledí jen toho svého. A výsledek? Hlavní pevnost jako unikátní památka vojenského stavitelství na našem území i památka holokaustu, tak nemá koordinovaný rozvoj.“

Celé místo, které se uchází o zápis na seznam UNESCO a připomíná tragický osud židovských obyvatel nejen v někdejším protektorátu Čechy a Morava, je tak v dezolátním stavu.

Kde vzít peníze na rekonstrukci objektu ve vojenské pevnosti? Odpovědi nabídne pořad Zaostřeno Lucie Korcové, který najdete v audiu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.