Samozvaný Islámský stát věří, že se v Libyi znovu zregeneruje

4. říjen 2017
03587083.jpeg

Samozvaný Islámský stát v Libyi přeskupuje síly. Americká armáda proto minulý týden několikrát bombardovala jeho pozice asi sto padesát kilometrů od města Syrta, informuje panarabský deník se sídlem v Londýně aš-Šark al-Awsat. První nálet zabil „několik“ ozbrojenců a šest následných úderů dalších sedmnáct. Organizace Islámský stát považuje Syrtu za důležitou oblast, protože se v ní nachází několik ropných polí. Před novým seskupováním džihádistů varoval i libyjský nejvyšší státní zástupce Siddik al-Súr na základě policejních výslechů dopadených teroristů. Vyplynulo z nich, že takzvaný Islámský stát se v Libyi uchytil díky finanční podpoře dnes už neexistující islamistické skupiny Ansár šaríja a al-Káidy.

Vojáci samozvaného chalífátu ovládli Syrtu před dvěma lety. Koncem loňského roku ji dobyly libyjské síly, ale boje stále pokračují. Organizace Islámský stát, které hrozí porážka v Sýrii a Iráku, doufá, že se dá v Libyi znovu dohromady, dodává server americké stanice Hlas Ameriky. Současní velitelé skupiny pocházejí z al-Káidy a prošli boji na Blízkém východě, než se znovu vrátili do Libye. Země je nestabilní od vypuknutí povstání a následného svržení plukovníka Muammara Kaddáfího v roce 2011 a dodnes má dvě vlády, mezinárodně uznávaný kabinet Fáize Sarrádže v Tripolisu a parlament s podporou Libyjské národní armády generála Chalífy Haftara za kterou stojí Rusko.

Letos v červenci se obě strany dohodly na příměří, ale mír je zatím křehký. Vzájemně se obviňují z přehlížení operací teroristů, které jim pomáhají dosáhnout vlastních cílů. S tím souhlasí i Spojené státy, podle kterých takzvaný Islámský stát využívá zmatků k náboru a pohybu zahraničních bojovníků.

Malé násilné skupinky ozbrojenců

Africké armádní velení Spojených států (AFRICOM) odhaduje, že v Libyi stále působí skoro 500 ozbrojenců islamistické teroristické organizace. Vloni jich tam bylo 6000. Pohybují se v malých skupinkách, aby se vyhnuli dopadení, a zabíjejí a unášejí své odpůrce.

V srpnu zaútočili na vojenské kontrolní stanoviště Haftarovy Libyjské národní armády asi 500 kilometrůjižně od Tripolisu a zabili devět vojáků a dva civilisty. Politologové varují, že dokud bude mít země nejednotnou vládu, bude dál sloužit teroristům jako útočiště. Kabinet nedokáže účinně kontrolovat hranice ani policii, a ozbrojenci se tak mohou v rozlehlé zemi relativně snadno pohybovat. Spojené státy a Evropa, která leží jen o několik set kilometrů dál, proto nesmí pustit Libyi ze zřetele, protože takzvaný Islámský stát ohrožuje i je. Ten je navíc pod tak velkým tlakem na Blízkém východě, že potřebuje ukázat sílu, varují pozorovatelé, které cituje Hlas Ameriky.

  • Zahraniční
  • terorismus
  • Libye
  • Islámský stát v Iráku a Levantě