Sadílek: Nikulinovo vydání bylo v rozporu se zákonem. U výslechů byli agenti FBI

4. duben 2018
Martin Sadílek

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina chtěli postavit před soud Američané i Rusové. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) nakonec rozhodl o jeho vydání do Spojených států, kde mu na základě obvinění z internetové kriminality hrozí desítky let vězení. Případ ale může mít v České republice právní dohru. „Panu ministrovi nevyčítám, že se rozhodl pro vydání do Spojených států. Ale jeho rozhodnutí bylo předčasné, a tedy v rozporu se zákonem,“ říká Nikulinův advokát Martin Sadílek.

Domnívá se, že žádosti o vydání byly nedostatečné: „Byla založená na tvrzení agenta FBI. Americká strana tvrdila, že důkazy disponuje, ale nebyla je schopna ukázat. A část důkazů se obhajobě podařilo vyvrátit, například IP adresu, která měla být registrována na jméno pana Nikulina,“ přibližuje.

Nikulina navíc měli příslušníci cizích bezpečnostních složek nejméně dvakrát nabádat, aby se lživě přiznal k útokům na web americké Demokratické strany, za což měl získat nějaké výhody. „Proto měl obavy, že smyslem vydání do Spojených států nebude běžná kriminální činnost, ale že případ má politické pozadí,“ uvádí Sadílek. Podívejte se na celý rozhovor na videu: