S Trumpem by se do americké zahraniční politiky vrátil chaos, upozorňuje historik Lukeš

8. listopad 2023

Ukrajinští politici burcují svět, aby se nepřestával zajímat o válku, kterou proti jejich zemi vede Rusko. Tomu dosud země dokázala vzdorovat i díky vojenské pomoci Spojených států. „Ukrajina už není dominantním tématem médií, ale lidé, kteří o té pomoci rozhodují – prezident Joe Biden i Kongres včetně republikánů – naprosto chápou geopolitický význam americké pomoci Ukrajině. Jsem si jist, že bude pokračovat,“ říká profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Připouští ale, že hlasy volající po omezení americké pomoci by posílily v případě návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, který tvrdí, že by válku na Ukrajině vyřešil za několik hodin či dní.

„Nikdo neví, jak by se poté změnila americká zahraniční politika, a tím nikdo myslím i Donalda Trumpa. Nedomnívám se, že má nějakou vlastní filozofii mezinárodních vztahů. Myslím, že by se do Bílého domu a zahraniční politiky vrátil chaos,“ míní Lukeš.

Čtěte také

Nejnovější průzkumy naznačují, že Trump v popularitě překonává současného prezidenta Joea Bidena v klíčových státech, které budou za rok rozhodovat o tom, kdo se stane prezidentem.

„Například do mého státu Massachusetts kandidáti už vůbec ani nejezdí, protože všichni předpokládají, že tam vždycky vyhraje demokrat. A především na jihu zase budou vyhrávat republikáni. Takže pro výsledek budou rozhodující tři až čtyři státy, ve kterých jde o všechno,“ vysvětluje.

Zatímco na straně demokratů se žádný jiný kandidát než Joe Biden téměř jistě neobjeví, v případě republikánů ale Lukeš očekává, že Trump bude mít vyzyvatele, pokud se jeho soudní proces bude vyvíjet jako doposud.

„Je to velká zkouška amerického soudního systému, zda soudci dokážou zabránit tomu, aby se z toho nestalo nějaké pobavení pro masy, ale aby to byl normální právní proces, kde kompetentní lidé rozhodnou o vině či nevině obžalovaného,“ dodává.

Poučení z Trumpa

Trumpovo vítězství by mohlo zvrátit dosavadní americkou politiku, že o podmínkách míru s Ruskem rozhodnou výhradně Ukrajinci sami. Pokud by se Rusku podařilo získat území a svět se s tím smířil, byl by to špatný signál nejen pro Ukrajinu, ale i pro Rusko.

„Pokud by se ukázalo, že hrubou silou lze překreslit mapu, Putin by z války vyšel s odřenými zády, ale víceméně úspěšně. První Putinovou obětí jsou Rusové a klesla by pravděpodobnost, že by se ho v brzké době byli schopni zbavit,“ poznamenává Lukeš.

Čtěte také

Ruští představitelé často mluví o tom, že chtějí změnit světový řád, kterému podle nich dominuje Západ v čele se Spojenými státy. „Zatím k tomu mají jako spojence Severní Koreu a Írán. Nevěřím, že Čína je spojencem Ruska, Čína je spojencem Číny,“ podotýká s tím, že další státy jako například Indie se rozhodly v konfliktu mezi Východem a Západem neangažovat.

Otázkou prý ale je, zda se například evropské země dokázaly ze čtyř let Trumpova prezidentství poučit a na jeho chaotickou politiku by reagovaly lépe.

„Když Trump kandidoval poprvé, tak mě sice jeho vítězství skutečně překvapilo, ale zpětně jsem to byl schopen pochopit. Ale po čtyřech letech, kdy pro něj hlasovalo víc lidí než poprvé, se obávám, že nemohu se stejnou sebedůvěrou tvrdit, že se lidé učí. Ale chtěl bych doufat, že státy se možná učí lépe než voliči,“ uzavírá Lukeš.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.