S poruchou příjmu potravy se musíte léčit, jinak se vrátí ještě v daleko horší formě, varuje lékařka Papežová

29. srpen 2021

Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí na celém světě a mají největší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Jak nemocné ovlivnila pandemie koronaviru? V kterém okamžiku se nemocní rozhodnou vyhledat odbornou pomoc? Hostem Leonarda Plus je Hana Papežová, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy při Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Ženy k léčbě přivádí různé příčiny, například touha mít děti nebo vyřešit problémy v manželství spojené s jídelním režimem. Někdy také poruchy příjmu potravy u dětí, tedy u další generace,“ popisuje lékařka. 

U pacientek s podvýživou dochází k poruše koncentrace. „Ta je spojená s vtíravým myšlením na jídlo, které zabere skoro celý den. To může způsobit ztrátu školní výkonnosti, selhávání na vysoké škole a podobně, což je také jedna z příčin, proč lidé přicházejí k nám.“ 

Člověk může z anorexie přejít do bulimie, do psychogenního přejídání a vracet se zas zpátky k jiným formám poruch.
Hana Papežová, lékařka

Člověk trpící poruchy příjmu potravy samozřejmě v počátku nemoci pocit hladu má. „Ale nedovolí si jíst, protože chce absolutně kontrolovat svůj příjem potravy a přestává vnímat svoje další potřeby. 

„Soustředí se tedy jen na diety a nevnímá další potřeby například v sociální oblasti, mění se ale i vnímání bolesti, což je důsledek podvýživy.“ 

Čtěte také

Poruchy příjmu potravy patří mezi tzv. egosyntonní onemocnění. „To znamená, že na začátku naplňuje nemoc nějakou touhu, třeba po pozornosti. Dokonce má člověk na začátku pocit, že vyřešil veškeré své problémy, protože je přestává trochu vnímat.“ 

„Nemocný se koncentruje jen na ten talíř, a to, že se rodiče rozvádějí nebo že třeba dívku opustil chlapec, přestává tolik vnímat a řešit. Přestávají i cítit úzkost, zvlášť ze začátku. To funguje adaptivně nějakou dobu, potom se tyto problémy vrátí a většinou v daleko horší podobě.“ 

Poruchy příjmu potravy je třeba léčit co nejdříve, protože může jít o celoživotní problém. „Člověk může z anorexie přejít do bulimie, do psychogenního přejídání a vracet se zas zpátky k jiným formám poruch příjmu potravy a opravdu mu to zničí život,“ varuje Papežová.

Je to skrývané onemocnění

Na poruchy příjmu potravy populaci měla a má vliv i pandemie koronaviru. „Projevila se různě, většinou vedla k nárůstu nových případů poruch příjmu potravy u dětí a adolescentů, kteří zůstali doma a najednou trpěli velkou nejistotou, změnou životního stylu, kterou nedokázali zvládnout.“ 

„Příčiny mohou být různé: nemohli tolik chodit do sportovních kroužků, proto si začali snižovat příjem potravy a začali to tajit před rodiči, protože jde o skrývané onemocnění. Nebo přestali sportovat a začali se přejídat z nudy, z nedostatku sociálních kontaktů nebo zpětné vazby ze školy.“ 

Znám i případ, kde covid pomohl nemoc odhalit.
Hana Papežová, lékařka

Spouštěčů stresů v tomto období bylo mnoho, dodává lékařka. „Všichni jsme žili v nejistotě či stresu, protože se nám život obrátil naruby. Tyto nově nemocní nemohli také často vyhledat pomoc, protože v nemocnicích byly snížené možnosti pacienty přijímat a hospitalizovat.“ 

Čtěte také

To, že více rodičů najednou pracovalo z domova, naopak mohlo vést k tomu, že si onemocnění všimli. „Tam, kde byly v rodině dobré vztahy, tak znám i případ, kde se tím začali víc zabývat, hlídat jídelníček a pravidelnou aktivitu sportovní a tak se to i zlepšilo.“

Mnoho terapií u chronických pacientů přešlo do online formy. „Pro některé to bylo docela těžké, protože to vedlo k uvědomění, jak vypadám na obrazovce. Takže někteří pacienti mohli být ještě úzkostnější, někteří ale online terapii vítali a chtěli v ní zůstat.“ 

„A u těch, kteří své onemocnění skrývali, ale měli ve společnosti nějaké záchytné body, například chodili v práci aspoň jednou denně na jídlo, tak ty se sociální izolací vymizely, což mohlo vést ke zhoršení celkového průběhu onemocnění,“ popisuje další z možných dopadů koronavirové pandemie na psychické zdraví Hana Papežová.

Co jsou to poruchy příjmu potravy a jaké známe? Jaké jsou jejich příčiny Poslechněte si celé Leonardo Plus, které natočila Andrea Skalická.

autoři: Andrea Skalická , oci
Spustit audio

Související