S chemií po stopách starých mistrů

Předpovědi zemětřesení. Co má chemie společného s malířskými díly (1.díl). Úžasný mravenčí čich. Muž jako evoluční inovace? (četba, 2.díl)

Aktuálně: Předpověď zemětřesení se nedaří. Proč tomu tak je? A vadí to? Tomuto tématu se budeme věnovat také v souvislosti s nedávným odsouzení šesti vědců, kteří údajně neinformovali obyvatele italské Aquily odpovídajícím způsobem o blížícím se zemětřesení.

Téma: Co všechno dokáže chemie vyčíst ze vzorku, který je menší než zrnko máku? Pokud se takový vzorek dostane do laboratoře ALMA, může být výsledkem skutečně dlouhá zpráva, kterou využijí historici umění i restaurátoři. Role chemie v umění je každým rokem důležitější.

Příhody přírody: V životě mravenců hraje čich zcela zásadní roli. Jejich dokonale zorganizovaná společenstva si vyměňují informace zhusta právě pachovými signály. Kdyby mravenci přišli o čich, jejich kolonie by propadly anarchii a rychle by zanikly.

Četba: Dnešní úvahy prof. Stanislava Komárka, vybrané z jeho nejnovější knihy Muž jako evoluční inovace?, budou patřit životním strategiím, kterými biologové popisují chování mužů a žen ve vztahu k opačnému pohlaví.

Na slyšenou se v premiéře ve čtvrtek od 9 hodin těší Tamara Urválková.