Rusko-ukrajinská válka: nejen zbraně, ale i laser, karikatury a plakáty

Rusko-ukrajinský konflikt probíhá na mnoha frontách. A někdy opravdu originálně. Nepříliš lichotivé narozeninové přání připravili americkému prezidentovi moskevští studenti. Na budovu americké ambasády v Moskvě v promítli Obamovu podobiznu s banánem.

Informuje o tom ruský server ridus. Iniciativní skupina moskevských studentů promítla na budovu ambasády laserovou animaci, která sestávala z několika podobizen Baracka Obamy pojídajícího banán a z nápisů „Obama“ a „Veselé narozeniny“.

Zobrazení banánu ve spojení s lidmi tmavé pleti je přitom považován za rasistické gesto a zvláště v Rusku je podle deníku Guardian dost často používáno.

A druhá strana? Nemají pušky, granáty ani pistole. Zbraněmi ukrajinských umělců jsou karikatury ozbrojenců v životní velikosti, které se objevují po celém Doněcku.

Čtěte také

Ďábelský klaun se samopalem nebo kostlivec s granátem jsou vidět na zdech a plotech po celém městě zhruba dva týdny. Nejsou skuteční, jsou to jenom karikatury v životní velikosti, které si dělají legraci z proruských ozbrojenců hlídkujících v ulicích Doněcku.

Ukrajinští umělci tak dávají separatistům najevo, že proti nim existuje odpor a ne všichni je tu vítají. Aktivisté zveřejňují své výtvory na internetových stránkách, ale sami zůstávají v anonymitě kvůli obavám z odvety. Umělci se zaměřili také na sestřelené malajsijské letadlo, na jehož palubě bylo 298 lidí.

Tragickou havárii vyobrazili na svitku papíru, který drží v rukou kostlivec s modro-červenými odznaky Nového Ruska. Tedy konfederace Doněcké a Luhanské lidové republiky, kterou mezinárodní společenství neuznalo. Podle serveru Unian se často stává, že ozbrojenci projdou kolem karikatur bez povšimnutí. Možná jim nerozumějí, možná je ale považují dokonce za projev úcty, spekuluje ukrajinský server.

Zpracováno ze zahraničního tisku.