Rusko testuje autonomní bojové roboty

16. listopad 2015

Podle zpráv serveru RT.com i některých západních médií vyvinuli ruští odborníci v oblasti robotiky a umělé inteligence systém Unicum AI, který primárně slouží k autonomnímu řízení skupin bojových robotů. Najde však své využití i v civilní oblasti.

Za tímto vývojem stojí výrobce mnoha ruských strategických přístrojů, státní korporace United Instrument Manufacturing Corporation / Objedinenaja priborostroitelnaja korporacija (UIMC/OPK), která dnes soustřeďuje více než 60 firem, produkujících pokročilé technologie. Sama je součástí zbrojního koncernu Rostec / Rostech. Primárním cílem softwaru Unicum AI je sice řízení a koordinace bojových akcí automatických armádních robotů, operujících na zemi, ve vodě i ve vzduchu, ale software je natolik univerzální, že bude moci sloužit i v civilní sféře. Západní média dokonce tento systém nazvala “ruský Skynet”, podle sci-fi filmové ságy Terminátor. Na internetu se také objevilo několik videí, které údajně ukazují zkoušky tohoto softwarového systému v simulovaných bojových situacích na zkušebním polygonu.

Program Unicum AI umožňuje až deseti členným skupinám robotů orientovat se v terénu, lokalizovat cíle, hledat a zaujmout dominantní pozice na bojišti (tedy pozice, nutné k výhře v daném souboji), a nakonec cíle eliminovat. Příkazy na zneškodnění cílů musejí potvrdit lidští operátoři. Systém sám automaticky určí, vzhledem k momentální situaci, jaký stroj má nejlepší polohu, která se hodí k přebrání velení a tento vybraný stroj pak velí všem ostatním strojům. Systém Unicum AI je také schopen zabezpečovat výměnu na bojišti poškozených strojů za nové. Většinu řídících úkolů vykonává tento automatický systém bez lidské intervence. Podle zástupce ředitele UIMC/OPK Sergeje Skokova mohou takto řízení roboti samostatně analyzovat situaci na bojišti, vytyčovat si taktické postupy, komunikovat mezi sebou a navzájem si mezi sebou rozdělovat úkoly a individuální mise.

Podle existujících zpráv je tento systém nyní připraven k armádnímu nasazení v některých specifických podmínkách, např. při čelení teroristům, protože prošel všemi požadovanými vládními testy. Ruští armádní odborníci zároveň vyvíjejí autonomní řízení nového tanku T-14 Armata, díky němuž se tento původně lidmi ovládaný tank změní v tank robotický, tedy do velké míry autonomní a fungující bez přítomnosti lidské posádky na palubě.

Zdroje: UIMC/OPK, Popular Mechanics, Futurism, RT.com 1, RT.com 2, RT.com 3, fossBytes, Funker530, Youtube

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio