Rusko si pochvaluje Trumpovo vítězství

13. listopad 2016

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách znamená pro ruské pozorovatele potvrzení toho, že pravicový populismus by mohl ovládnout i Evropu, informuje moskevská zpravodajka německého magazínu Die Zeit.

Michail Kovaljov a Dmitrij Gusjov, kteří se označují za takzvané „polit-technology,“ což je v Rusku něco jako politický poradce a stratég, přišli o volební noci oslavovat Trumpovo vítězství do jedné z moskevských restaurací. Jak říkají, sami by volili Trumpa, protože podle nich tento republikán podporuje mír, kdežto druhá kandidátka, demokratka Hillary Clintonová, je pro válku, tvrdí muži shodně.

A vysvětlují, proč bude Trump ideální prezident. Clintonová je profesionální byrokratka, která hraje podle pravidel. Trump je úspěšný byznysmen, který chce vydělávat peníze a má odvahu pravidla měnit. Jednoduše nemá zájem na válce s Ruskem, přitakávají si Kovaljov s Gusjovem. Německá reportérka dodává, že sám ruský prezident Vladimir Putin ihned po oznámení výsledků prezidentské volby zaslal Trumpovi blahopřejný telegram.

Proruský Trump? Zdání může klamat

Jiný ruský politik, pravicový populista Vladimir Žirinovskij, který nikdy nejde daleko pro pár hrubých slov, při zasedání dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, pronesl: „Vážený Donalde! Gratulujeme vám k zaslouženému vítězství. Nechte teď babičku Hillary odpočívat. Většina Rusů stojí za vámi!“

Žirinovskij má pravdu, píše moskevská zpravodajka magazínu Die Zeit. Jak dodává, podle průzkumu, který provedl nezávislý ruský institut Levada, se většina respondentů vyslovila pro Trumpa. Podpořilo ho 38% dotázaných Rusů, 9% bylo pro Clintonovou a zbytek respondentů nedovedl vyjádřit názor.

Jak Die Zeit dále uvádí, může se zdát, že Trump se vůči Rusku nijak zvlášť nevymezuje. Ale možná je to jen mylný dojem. Trump sice vzkázal, že problémy na východní Ukrajině jsou záležitostí Evropy, že je ochotný uznat připojení Krymu k Rusku a že garance ochrany pobaltských zemí je pro Washington drahá. Ale zájmy a problémy v jiných oblastech zůstávají pro USA aktuální.

Vladimir Žirinovskij

Válka v Sýrii, Islámský stát, teror v Iráku, sankce vůči Rusku i fakt, že Trumpova Republikánská strana je pro tvrdší politiku vůči Rusku než Demokratická strana, to jsou problémy, které po zvolení Trumpa prezidentem nezmizely.

A Trump se k nim bude muset nějakým způsobem postavit. Ruský deník Vedomosti před americkými volbami napsal: „Když zvítězí Clintonová, Rusové budou vědět, s čím nemají počítat. Když vyhraje Trump, Rusové nebudou vědět, co je čeká.“

Populistické tažení Evropou

A po volbách teď zůstává otázka, jakým způsobem bude možné v rámci mezinárodních institucí podchytit Trumpovu nevypočitatelnost, dodává moskevská zpravodajka magazínu Die Zeit. Bude se Trumpova Amerika na mezinárodní scéně držet v zajetých kolejích? V to věří ruský politolog Fjodor Lukjanov. Ale co když Trump projeví svou agresivitu? To zatím nedokáže říct ani Moskva, ani Berlín, ani Brusel. Nezbývá než doufat.

Moskevští „polit-technologové“ Kovaljov a Gusjov soudí, že všechno začalo brexitem. A vítězství Donalda Trumpa podle nich jen potvrzuje, že vítězné tažení pravicového populismu může převálcovat i Evropu. „Příští rok čekají volby Francii a Německo. A my máme rádi Německo, jen nesnášíme kancléřku Merkelovou,“ říká Kovaljov.

S přítelem Gusjovem se prý znovu setká 4. prosince. Zas budou společně čekat na výsledek prezidentských voleb – tentokrát těch rakouských. Opakování jejich druhého kola nařídil Ústavní soud. Proti sobě stojí kandidát Zelených Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer z pravicové populistické Svobodné strany Rakouska. Po vítězství Trumpa už není nic nemyslitelné, uzavírá svůj komentář moskevská zpravodajka magazínu Die Zeit.

autor: rer
Spustit audio