Ruská humanitární pomoc, nebo trojský kůň?

Vyslání ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu vzbuzuje četná podezření. „Nejde spíše o zastírací manévr, uvážíme-li, že Moskva od začátku konfliktu jasně podporuje proruské separatisty? Nebude humanitární pomoc zneužita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády?“ ptá se v analýze BBC.

Kolona 280 nákladních automobilů se dvěma tisíci tun humanitárního nákladu je údajně určena především pro město Luhansk, kde před vypuknutím konfliktu letos v dubnu žilo 425 tisíc lidí. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže je situace v Luhansku i dalších povstaleckých městech kritická. Tisíce lidí nemají kvůli pokračující blokádě přístup k pitné vodě, elektřině ani lékům.

Město je podle BBC permanentně ostřelováno, a většina obchodů musela být zavřena. Jenom pekárny vytrvale pečou chleba. Několik salv raket Gard navíc zasáhlo vozový park popelářských aut, takže odvoz odpadků zcela ustal.

Státní zaměstnanci nedostávají platy, zadržovány jsou i penze a sociální dávky. Utrpení obyvatelstva ještě více zhoršuje horké letní počasí. Podle magistrátu se počet obyvatel města ztenčil na 250 tisíc. Na 87 procent běženců pochází právě z Doněckého a Luhanského regionu.

Čtěte také

Pomoc je nanejvýš potřebná. Co však veze ruský konvoj? Podle oficiálních zdrojů jsou to potraviny, léky a zdravotnické potřeby, a také mobilní elektrické generátory. Jde prý o dar Moskvanů a Moskevského regionu Ukrajině. Nákladní vozy přepravují 400 tun obilí, 100 tun cukru, 62 tun dětských pokrmů, 54 tun léků a zdravotnického materiálu, 12 tisíc spacích pytlů a 69 zmíněných generátorů.

Ruský bloger Rustam Adagamov však po prozkoumání snímků konvoje napsal, že jde o nejpodivnější humanitární zásilku, jakou kdy viděl. Vypravena byla z vojenské základny poblíž Moskvy, vozy jsou neoznačené a řídí je muži v uniformách. Přesto si Adagamov myslí, že náklaďáky vezou skutečnou pomoc, i když jde také o demonstraci síly jinými prostředky.

Co veze ruský konvoj? Podle oficiálních zdrojů jsou to potraviny, léky a zdravotnické potřeby, a také mobilní elektrické generátory. Jde prý o dar Moskvanů a Moskevského regionu Ukrajině

Mezinárodní výbor Červeného kříže souhlasil se zaštítěním pomoci, ale pouze pod podmínkou, že bude podrobně informován o objemu a typu nákladu. Nesmí jej také doprovázet ozbrojená eskorta. Výbor Červeného kříže už dodal ukrajinským a ruským úřadům příslušný dokument, který podmínky humanitární pomoci přesně definuje.

Přesto se stále znovu vnucuje otázka, zda to celé není ruský trojský kůň. Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen je přesvědčen, že dvacet tisíc ruských vojáků rozmístěných podél rusko-ukrajinské hranice je s „velkou pravděpodobností“ nachystáno na intervenci.

Čtěte také

„Zdá se, že Rusové si velkou humanitární operací připravují zástupný důvod pro nezákonnou vojenskou operaci na Ukrajině,“ řekl šéf NATO agentuře Reuters. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius zase varoval, že ruský konvoj nesmí být pláštíkem pro pokus o prosazení stálé ruské přítomnosti v okolí Doněcku a Luhansku.

Ukrajinské armádě se momentálně proti rebelům daří, zatímco pro Rusko nastala kritická chvíle. „Pokud bude chtít zasáhnout, udělá to nejspíše nyní,“ uvažuje BBC. Březnová ruská intervence na Ukrajině byla nekrvavá, ale od dubna padlo v nynějším konfliktu už 1500 lidí.

Mluvčí Kremlu označil veškeré spekulace o maskované vojenské operaci za absurdní. Podle kyjevského zpravodaje BBC Davida Sterna však nezodpovězených otázek přibývá. Kde bude kargo předáno ukrajinským a mezinárodním představitelům? A jak proběhne transfer?

Ukrajina tvrdí, že konvoj se musí zastavit na hranici a přepravovaný materiál bude přeložen na vozy kontrolované Červeným křížem. „Přesto panuje velká nervozita. Hodně lidí si myslí, že záležitost s konvojem není tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá,“ míní BBC.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

Více z pořadu