Rozvádět se, nebo ne? hlasovali Malťané v referendu

Máte pocit, že země platící eurem patří mezi vyspělé státy světa, které disponují moderní legislativou odpovídající dnešnímu životu? Pak vás možná překvapí, že Malťané, kteří jsou členy Evropské unie i eurozóny, se stále nesmějí rozvádět. O tom, jestli se toto omezení, které některým lidem značně komplikuje život, podaří prolomit, obyvatelé Malty hlasovali v celostátním referendu.

Je jasné, že na Maltě dnes (v sobotu 28. května) bude, bez ohledu na aktuální počasí, pořádné horko. Jak jsem totiž zjistila při cestách po ostrově, výsledek referenda nechává málokoho chladným.

„Budu rozhodně hlasovat pro povolení rozvodů. Pokud nebude rozvod umožněn, stanou se z nás podle mě pokrytci,“ říká mladík, který postává v městečku Ormi před kostelem. Přitom právě silná víra obyvatel Malty, z nichž se 98 procent hlásí k římskokatolické církvi, je hlavním důvodem, proč rozvody v zemi zatím povoleny nejsou.

Potvrzují to i dvě mladé matky s kočárky. „Nesouhlasíme s rozvodem. Jsme křesťané a jsme spokojení. Nechceme, aby naše děti jednou, až budou velké, musely procházet tím, že by bylo jednoduché opustit rodinu. V životě musíme vždycky dělat oběti, a když přijímáte, musíte také dávat. Když máte jednu dobrou věc, proč hledat další? Ať to radši zůstane, jak to je. Rozvod vás šťastnější neudělá.“

Řada Malťanů považuje zákaz rozvodů za přežitek

Malta je poslední evropskou zemí, kde rozvod ještě není povolen. A řada místních to v dnešní době nechápe.

Zastánce a odpůrce rozvodů přitom tak jednoduše neodhadnete – jsou různého věku a různého pohlaví. Například asi šedesátiletá María patří mezi ty, kteří povolení rozvodu propagují.

„V Římě sídlí papež, hlava katolické církve, a přesto rozvod mají,“ argumentuje. „Proč my na Maltě rozvod mít nemůžeme? Papež nezasahuje do záležitostí, které náleží státu. Budu rozhodně hlasovat pro povolení rozvodů, protože jsem přesvědčená, že lidé by měli dostat druhou šanci. Podívejte, moje sestra žila v odloučení 11 let, měla svatbu v kostele. Tam si slibujete před knězem věrnost v dobrém i ve zlém. Proč bych ale měla žít s někým, kdo mi věrný nebyl? Nebo proč by měl manžel žít se ženou, která ho podvádí? Proč by neměli dostat druhou šanci?“

Absence rozvodů samozřejmě neznamená, že by maltská manželství byla šťastnější. I na slunných středomořských ostrovech se vztahy rozpadají a lidé to musí řešit.

Adriana Oliva, slovenská průvodkyně, která se na Maltu provdala před 26 lety, vysvětluje, jak se rozpad manželství v současnosti řeší: „Rozvod tu neexistuje. Máme tu však takzvanou legální separaci. Jde, mám-li to říct jednoduše, o soudní rozdělení majetku. V případě, že jsou v manželství děti, se ustanoví, s kým budou žít. Většinou jsou svěřeny matce a soud určí, jakým způsobem na ně otec bude přispívat. Problém je v tom, že manželství není anulováno ze strany církve. Má-li člověk nového partnera nebo partnerku, mohou spolu jen žít nebo se vzít v zahraničí pod nějakým jiným zákonem.“

Odpůrci rozvodů prý veřejnosti vymývají mozky

Díky rozvodu by se Malťané mohli začít znovu brát. Jestli to bude možné, se jen málokdo odváží odhadovat. María doufá, že se rozvody povolit podaří: „Doufám, že ano, ale nejsem si tím jistá. Je tu proti tomu velká propaganda a řekla bych, že odpůrci rozvodů veřejnosti vymývají mozky.“

Naopak Jesmond Aquilina, starosta Ormi, je spíš opačného názoru: „Myslím, že náš problém s povolením rozvodů hned nevyřešíme. Nemůžeme míchat dohromady politické a náboženské otázky. Malta podle mě potřebuje ještě trochu víc času.“

Kolik času, nakonec sobota naznačila. Pro nahrazení absolutního zákazu rozvodů omezujícími podmínkami se o víkendu vyslovilo třiapadesát procent Malťanů.


Zvětšit mapu: Malta ve Středozemním moři

autor: nak
Spustit audio