Rozpadla se jedna z největších kolonií tučňáků císařských. Příčinou je podle vědců klimatická změna

26. duben 2019

Vědci z Britského centra pro výzkum Antarktidy odhalili zmizení kolonie prostřednictvím satelitních snímků. Tučňákům znemožnilo kladení vajec oteplení, kterému podlehla část Bruntova ledovce. Ten byl pro kolonii domovem.

Kolonie tučňáků císařských, která obývala Bruntův ledovec v antarktickém Halleyově zálivu, čítala desetitisíce párů. Ledový šelf ale v roce 2016 zeslábl natolik, že se začal propadat, což tučňákům znemožnilo klást vejce.

Tučňáci císařští jsou největšími z řádu tučňáků. Pro kladení vajec a vyvádění mláďat potřebují v období od prosince do dubna dostatečně silný led.

Kolonie se tak rozpadla a tučňáci se podle vědců nepokusili o její obnovení. Místo toho se zřejmě část párů přesunula do jiné, asi 50 kilometrů vzdálené kolonie. V té totiž odborníci naopak zaznamenali nárůst populace. 

Peter Fretwell z Britského centra pro výzkum Antarktidy je přesvědčen, že zmizení kolonie bylo jen otázkou času. Bruntův ledovec totiž dál praská a lze očekávat jeho oddělení a následnou zkázu.

Kvůli podobným změnám prý hrozí, že do konce století vyhyne polovina až tři čtvrtiny tučňáků císařských.

autoři: Zdeněk Novák , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.