Rozpadla se jedna z největších kolonií tučňáků císařských. Příčinou je podle vědců klimatická změna
Vědci z Britského centra pro výzkum Antarktidy odhalili zmizení kolonie prostřednictvím satelitních snímků. Tučňákům znemožnilo kladení vajec oteplení, kterému podlehla část Bruntova ledovce. Ten byl pro kolonii domovem.
Kolonie tučňáků císařských, která obývala Bruntův ledovec v antarktickém Halleyově zálivu, čítala desetitisíce párů. Ledový šelf ale v roce 2016 zeslábl natolik, že se začal propadat, což tučňákům znemožnilo klást vejce.
Tučňáci císařští jsou největšími z řádu tučňáků. Pro kladení vajec a vyvádění mláďat potřebují v období od prosince do dubna dostatečně silný led.
Kolonie se tak rozpadla a tučňáci se podle vědců nepokusili o její obnovení. Místo toho se zřejmě část párů přesunula do jiné, asi 50 kilometrů vzdálené kolonie. V té totiž odborníci naopak zaznamenali nárůst populace.
Peter Fretwell z Britského centra pro výzkum Antarktidy je přesvědčen, že zmizení kolonie bylo jen otázkou času. Bruntův ledovec totiž dál praská a lze očekávat jeho oddělení a následnou zkázu.
Kvůli podobným změnám prý hrozí, že do konce století vyhyne polovina až tři čtvrtiny tučňáků císařských.
Související
-
V antarktické kolonii tučňáků letos přežila pouhá dvě mláďata...
Tisíce mláďat tučňáků kroužkových uhynuly v kolonii na východě Antarktidy. Z letos vylíhnutých mláďat přežila jen dvě. Za katastrofu, o které informovali australští...
-
O čem zpívají ledovce? Třeba o tom, že se Antarktida nevratně mění
Příroda je plná zvuků. Ty dokážou vydávat i ledovce a mohly by klidně zaznít v hororovém filmu.
-
Na Antarktidě má vzniknout největší chráněné území na světě
Největší chráněné území na světě má vzniknout u východního pobřeží Antarktidy. Rezervace by měla zahrnovat plochu, která odpovídá pětinásobku rozlohy Německa. Plán ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.