Rozdíl v platech mužů a žen je někdy až 7 000 korun. Záleží na věku i regionu

23. duben 2014

Příjmy mužů a žen se liší. Vůbec největší rozdíly jsou v Praze a na Moravě. Vyplývá to z aktuální analýzy serveru Platy.cz.

"Rozdíl může být až 31, někdy až více než 35 %. Co se týká peněz, měsíčně to může dělat pět tisíc až 7 000 korun. Záleží na daném regionu. V Praze jsou ty rozdíly v porovnání všech regionů jedny z největších: procent je to 31 a částka dosahuje téměř 7 000 korun měsíčně," řekl v našem vysílání byznys analytik webu Zdeněk Němec.

"Spravedlivější" v odměňování mužů a žen jsou zaměstnavatelé ve středních Čechách a na východě České republiky.

A jaký je rozdíl ve mzdách obou pohlaví u zahraniční nebo české firmě? I tam jsou rozdíly, jak dodal Němec:

"Kromě vysoce manažerských postů, kdy tam rozdíly stále vidíme, se rozdíly (v zahraničních firmách) snižují. V českých firmách to často závisí na jakési osvícenosti majitele či manažerů, kteří rozhodují o mzdových úrovních."

Platy mužů a žen se také liší podle věku. Rozdíl ve mzdách u žen ve věku 35-45 let oproti mužům je dokonce 42 %.

Poslechněte si celý rozhovor z Ranního Plusu v horní části článku.

autoři: mvo , rkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.