Rostoucí nezaměstnanost vyřeší až zásadní reformy
Mladí lidé v Česku hledají stále hůř práci. Od roku 2008 se zdvojnásobil počet lidí mladších 25-ti let, kteří nemají zaměstnání.
Ve Španělsku nebo v Řecku se mladým daří ještě mnohem hůř. Lidé do 25-ti let jsou tak v současné hospodářské krizi nejhůř postiženou skupinou. Každý druhý Španěl do 25 let dnes nemá práci a to je podle profesora Marc Guerrero z Evropské univerzity v Barceloně "Je to největší problém Španělska, protože budeme mít prakticky celou generaci bez práce. To bude mít zasadní vliv na ekonomiku, ale také na psychiku lidí."
"Nenašel jsem práci v oboru, vystudoval jsem průmyslový design. Na to abych hledal praci v jiném městě, tak na to nemám prostředky do začátku," popisuje svůj problém pětadvacetiletý Juan z Barcelony. Jeho kamarád Carlos měl větší štěstí, především proto, že umí anglicky.
"Nastoupil jsem do práce hned po škole jako počítačový programátor. Dostávám sice minimální mzdu, ale jsem šťastný, že práci mám." Firmy situace často využívají a nutí zaměstnance pracovat přesčasy bez náhrad. Zaměstnavetelé vědí, že jsou lidé vděční za jakoukoliv práci.
Podle profesora Guerrero a také MMF je nutné změnit pracovní právo. "Ve Španělsku máme mnoho různých pracovních smluv. Cestou podle mne je správnou udělat jednu obecnou smlouvu, která zvýší mobilitu a flexibilitu zaměstnanců." Podle Marca Guerrera je nutné do země přilákat průmysl, který nová pracovní místa vytvoří. Upozorňuje ale, že jde o problém celé Evropské unie. Ta se krize nezbaví, dokud se nevyřeší situace v jižních státech. Řešení se podle něj musí najít na celoevropské úrovni.
Evropský parlament přijal tzv záruku pro mladé. Ta by měla zvýšit snahu, že všichni mladí, kteří jsou bez práce a nepokračují ve vzdělávání déle než 4 měsíce, by měli mít přístup k zaměstnání, vzdělávání nebo přípravě na jiné povolání. Z evropského rozpočtu je pro tento účel vyčleněno 6 miliard uer tedy zhruba 150 miliard korun.
"Je ale jenom hašení požáru. Důležitější jsou správné pracovní podmínky a také to co nabízí zaměstnanec. Podnikatelé se nesmí bát přijmout pracovníka kvůli příliš vysoké ochraně zaměstnance," říká europoslanec za ODS Milan Cabrnoch. Který jako cestu vidí zrušení vysokých výhod lidí s prací, které si odbory vydobyly v první polovině minulého století.
Jan Březina dříve KDU-ČSL dnes nestraník upozorňuje, že v Evropě je řada zemí, které mají nezaměstnanost daleko menší a tam je třeba hledat odpověď a cestu jak z problému vybřednout. "Je díky systému vzdělávání, které je mnohem praktičtěji orientováno než třeba v Česku. Už během studií se musí pochopit, že cílem vzdělání je práce." Co se týče flexibility trhu tak podle Březiny, je důležité, aby mladí lidé vzali zodpovědnost za své zaměstnání už při výběru studijního oboru s ohledem na uplatnění na trhu práce.
Podle Olgy Sehnalové z ČSSD si politici a lidé musejí uvědomit, že problém nezaměstnanosti není jen ekonomickou kategorie, ale také celospolečenský fenomén, který vidíme napříč celou Evropou.
"Situace se dramaticky zhoršuje už od roku 2007. Třeba v Česku se tato debata rozjíždí teprve teď. Souhlasím ale s tím, že je efektivnější než nalévat peníze do sociálních dávek podpořit programy rekvalifikace." Podle Sehnalové není třeba oslabovat ochranu zaměstnanců, protože nejmenší problémy mají země, kde funguje sociální soudržnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka