Roste napětí mezi Trumpem a FBI. Nejsme tu pro politické hry, ohradili se agenti

6. únor 2018
Donald Trump

Světová média rozebírají napětí mezi Bílým domem a Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Analýzu toho, proč vzájemná tenze den ode dne roste, najdeme na serveru americké zpravodajské televize ABC News. Autor textu označuje spor za „výjimečný jev ve výjimečné době“.

Připomíná, že ředitel FBI Christopher Wray a náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein jsou pod mimořádným tlakem po zveřejnění memoranda republikánských kongresmanů z výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Republikáni ve zprávě tvrdí, že FBI a ministerstvo spravedlnosti zneužily své pravomoci při vyšetřování údajných ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016.

Trump podrývá důvěru v FBI

Wray i Rosenstein bezesporu mají rádi instituce, pro které pracují, píše ABC News. Oba muži se podle ní soustředí na svůj úkol a nejspíše se pokusí v práci pokračovat. „Jenže napětí mezi Bílým domem a Federálním úřadem pro vyšetřování roste den ode dne, někdy dokonce i minutu po minutě,“ popisuje televize.

Podle reportérů stanice jsou lidé uvnitř FBI ochotní připustit, že agenti nebo členové administrativy někdy dělají chyby. Mnozí z dotázaných jsou prý ale zároveň přesvědčení, že prezident Donald Trump a jeho spojenci dělají všechno proto, aby podkopali věrohodnost instituce.

Výsledkem je výjimečná protiofenzíva představitelů FBI, která dosud neměla obdoby. Třináct tisíc členů Asociace agentů FBI (FBIAA) v pátek vydalo společné prohlášení, ve kterém viní republikány z kongresového výboru z politických her a uvádí, že FBI nemůže dělat „stranickou politiku“.

Ředitel federálních vyšetřovatelů Wray minulý týden nezmohl nic se svými prosbami v Bílém domě, aby ke zveřejnění zprávy nedošlo. Nezávislost své instituce se proto následně snažil ochránit alespoň prohlášením, ve kterém úřad vyjádřil „vážné pochybnosti“ o materiálu republikánů. FBI tvrdí, že v memorandu chybí některá fakta, což prý závažně ovlivňuje jeho přesnost.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions a ředitel FBI Christopher Wray

Nová norma

Wrayův otevřený protitah se teď může stát pro Trumpa podnětem pro další podrážděnou reakci. Terčem Trumpovy veřejné kritiky se nedávno stal ministr spravedlnosti Jeff Sessions, negativní tweety mířily i na jeho náměstka Rosensteina. Prezident také řekl, že pověst FBI je v troskách, připomíná ABC News.

Podle ní je Donald Trump přesvědčený o tom, že na ministerstvu spravedlnosti k němu přistupují nespravedlivě a nikoliv nestranně, celé vyšetřování možných ruských zásahů pak prý považuje za zbytečné. Každopádně je agresivní styl současného šéfa Bílého domu velmi odlišný od jeho předchůdců, což je ale podle mnoha prezidentových stoupenců v pořádku.

Podle americké televize by nicméně bylo chybou si myslet, že Trumpův stálý tlak na ministerstvo spravedlnosti není novou normou. Ostatně prezidentovi kritici prý nabývají dojmu, že se Trump pokouší ovládat instituce, u nichž se předpokládá jistá míra nezávislosti tak, aby bez politického vměšování mohly vyšetřovat záležitosti národní bezpečnosti.

Analýza připomíná, že i spolupracovníci někdejšího prezidenta Billa Clintona vytrvale atakovali nezávislého vyšetřovatele Kena Starra, který šetřil aféry spojené s Clintonovou vládou. „Jenže dnes jsou mnozí příslušníci policie a zpravodajských služeb znepokojeni tím, že na ně útočí samotný prezident,“ upozorňuje server stanice ABC News.

  • Zahraniční