SERIÁL

Roman Cílek: Čas vítězů, čas poražených

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Grafika k Radioknize Čas vítězů, čas poražených Romana Cílka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kniha Romana Cílka se věnuje událostem z konce druhé světové války. Uznávaný autor literatury faktu předkládá ve svém díle, odkazujícím názvem na Remarqueův Čas žít, čas umírat, barvitou mozaiku zabývající se dějinami každodennosti v životě prostých občanů tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, Slovenského štátu a německé Třetí říše.

Jednotlivé kapitoly tvoří epizody z období od Vánoc 1944 až do konce války v roce 1945. Na pozadí vojenských strategií, politických rozhodnutí či diplomatických jednání je zachycen život obyčejných lidí, ze kterých válka udělala vojáky, zběhy, odbojáře, partyzány, vězně, mučené, popravené, ale i kolaboranty, agitátory, domobrance, záškodníky a konspirátory. Vzpomínky pamětníků mapují bitvu o Ardeny, slavení Vánoc na frontě, založení a působení německé tajné organizace Werwolf, práci agentů tajné služby.

Roman Cílek pracuje v knize Čas vítězů, čas poražených s historickými prameny, jako jsou dopisy, diplomatické depeše, dokumenty úřední povahy, policejní spisy, dobový tisk, rozhlasové vysílání, vojenské příručky či tajné plány. Umně je kombinuje s orální historií – vyprávěním přímých svědků, odposlouchanými příběhy a šeptandou předávanými vtipy.

Účinkují: Vladimír Krátký, Petr Kubes, Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká
Připravila: Bernardeta Babáková
Napsal: Roman Cílek
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý

Autor se dokonce sám aktivně pustil do pátrání při objasňování nepřehledných událostí konce druhé světové války. Na základě těchto zdrojů poutavě líčí překotný vývoj dějin, klade si otázky a vyslovuje obavy, které musely naplňovat mysl všech lidí žijících v tehdejším Německu, Česku a Slovensku.

Mozaika složená z příběhů představitelů států i zkušeností aktérů, jejichž jména a činy už jsou zapomenuty, umožňuje posluchačům zprostředkovat a pochopit ne vždy jednoznačný vývoj konce války, který zároveň otevírá prostor pro nové konflikty a přináší nejen naději, ale i nové obavy.

Roman Cílek (*1937) je český spisovatel literatury faktu a kriminálních příběhů. Publikuje i pod pseudonymy Vilém Pavlík a Zdeněk Roman.

Roman Cílek jakožto zkušený autor s velkou řadou publikací na kontě přesvědčivě líčí i každodennost těch nejexponovanějších historických postav, takže se posluchač může díky rozhlasu přenést na jednání velitelských špiček německé armády v bunkru Adolfa Hitlera, oslavit nový rok české exilové vlády vracející se do Československa přes Moskvu společně s generálskou suitou J. V. Stalina nebo prožívat poslední dny před osvobozením Prahy s americkou posádkou, příkazem zastavenou v Plzni.

Čas vítězů, čas poražených přináší mnoho perspektiv, na které bychom navzdory jednoznačnému vyznění konce druhé světové války neměli zapomínat.

Spustit audio
autor: Bernardeta Babáková

Související