Role žen v církvi je důležitá pro papeže Františka. Jinak to záleží na kulturách zemí, říká kancléřka Kolářová

10. červenec 2022

„Ženy jsou teď v katolické církvi rovnocenné s muži-laiky,“ tvrdí kancléřka pražského arcibiskupství Marie Kolářová. Ale k jáhenství se nejspíš nedostanou, protože téma klerikalismu teď podle ní papež nechce posilovat. Postavení žen v husitské církvi je jiné, připomíná husitská duchovní Hana Tonzarová. 

První části Vertikály se zaměříme na náboženské souvislosti obliby zbraní ve Spojených státech. Radnice v Paříži zveřejnila plány na renovaci katedrály Notre Dame. Brazilští duchovní protestují proti nedobrovolným hospitalizacím lidí závislých na kokainu. 

Poslechněte si reprízu debaty Vertikály.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.