Role Blažejové vyvolala mezi lidmi zvláštní reakce, říká Hana Maciuchová

15. prosinec 2018

Hostem netradičního sobotního vysílání Osobnosti Plus z pražského řeporyjského Domu u Agáty je herečka Hana Maciuchová, a stala se tak součástí projektu Ježíškova vnoučata, kterému je speciál věnovaný.

Přišla jsem jako Ježíškovo vnouče. Jako malá jsem litovala Ježíška, že má tolik práce. Doufala jsem, že všechno stihne. Nejvíc jsem si přála, aby naši rodinu neopomněl, když musel chodit po dalších a rozdávat dárky. Naštěstí vždycky přišel a dárky přinesl,“ říká herečka, která obyvatele seniorského domu také přišla obdarovat dárkem v podobě návštěvy a řady svých audioknih.

Herečka Hana Maciuchová se po absolvování hejčínského gymnázia v Olomouci stala členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci. Po střední škole nastoupila na pražskou Divadelní fakultu Akademie múzických umění, kterou ukončila úspěšně v roce 1968. K jejím profesorům na DAMU patřili například Radovan Lukavský a Karel Höger. V roce 1994 se sama stvala pedagožkou na konzervatoři v Praze. Od roku 1969 byla členkou Divadla za branou a od roku 1971 hraje v Divadle na Vinohradech. Je známá ze svých rolí v televizních seriálech Krkonošské pohádky, Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Ulice a Žena za pultem. Hrála i ve filmech Samotáři, Lucie, postrach ulice nebo Člověk proti zkáze. Byla životní partnerkou herce Jiřího Adamíry.

Setkání seniorů s populární herečkou je cennější o to, že už několik let odmítá dávat rozhovory. Přesto říká: „Je to má radost, být tu s vámi.“

Krkonošské pohádky

Hana Maciuchová proslula ve večerníčkovských Krkonošských pohádkách, kde ztvárnila po boku Františka Peterky, Zdeňka Řehoře, Ilji Prachaře a Jaroslava Satoranského roli Anče. „Jsou to pohádky pro pamětníky. První várku jsme točili v roce 1974. Dětem se to líbilo. V roce 1978 jsme proto udělali pokračování. To, že jsou stále na programu České televize, je naše profesionální satisfakce. To, že tak dlouho vydržely svou bystrostí, je naše radost,“ říká a dodává:

„Největší zásluhu na tom má naše paní režisérka Věra Jordánová. Když jsme hráli jednotlivé situace, chodila po place se stopkami, a potom říkala: Bohužel, je to dlouhé. Každý díl byl pouze patnáctiminutový a musel se odehrát bystře. Bylo to období, kdy jsem skončila na DAMU a začala jsem dostávat první televizní role."

Blažejová

Když vzpomíná na svou další významnou roli v seriálu scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka, dává ji do kontextu jiné série, která vznikla v době totality, nyní z mnoha úhlů legendární Ženy za pultem.

Hrála jsem figuru, která se jmenovala „lahůdková Olinka“. Byla to vtipná, lehce střelená holčička. Hned poté mně stejný režisér nabídl v „Nemocnici“ roli Blažejové, což bylo diametrálně odlišné. Žena, která má muže s velkým srdcem, který má neustále nějakou milenku. Bylo to pro mě tak zajímavé hrát, že jsem dostávala i různé a zvláštní reakce od diváků. Byly velmi vyhrocené. Někdo mně například napsal: Seberte své děti, kufr a odejděte od toho ku***níka. Jiní mně psali: Jak můžeš komplikovat život takovému úžasnému lékaři... Vypadni!“ komentuje dobu i bipolární pohledy lidí herečka.

Pobyt na rodné Moravě mně dává mír, klid a láskyplnost. Mám pocit, že se Moravané mnohem rychleji poznávají.
Hana Maciuchová

Poslouchám, co je mně libé

82letý Jaroslav si přál projet se popelářským vozem. Ježíškova vnoučata mu to splnila

Pan Jaroslav měl na Ježíškova vnoučata neobvyklé přání - projet se popelářským vozem

Pan Jaroslav z domova pro seniory v Litvínově - Janově oslavil na začátku prosince 82. narozeniny. V domově pro seniory je už 37 let, je hluchoněmý a po celou dobu pobytu v domově je jeho koníčkem třídění odpadu. Není proto divu, že si v rámci projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata přál projet se jako spolujezdec popelářským vozem.

Během výjimečného vysílání mají kromě moderátorky možnost klást otázky také obyvatelé Domova u Agáty. Zajímá je třeba hudební vkus Hany Maciuchové. „Jako moravská buchta mám ráda moravské písničky, ale také se zajímám o klasickou hudbu, jazz i pop-music. Co je mně libé, to poslouchám. Nemohu říct nic konkrétního, protože bych ošidila to ostatní,“ říká.

Poslechněte si celý adventní rozhovor s Hanou Maciuchovou v Domě u Agáty. „Ježíškovo vnouče“ prozradí, proč miluje rodnou Moravu, nebo jak vzpomíná na začátky své kariéry. 

autoři: Helena Šulcová , kte

Související