Rok 1989 a fenomén východoněmeckých uprchlíků v Praze
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze se v létě i na podzim roku 1989 stalo přechodným domovem tisíců východních Němců. Masově se toužili dostat na Západ a nápor zájemců o emigraci zvládali zaměstnanci ambasády jen s vypětím všech sil. Na pokyn z Bonnu byl proto Lobkovický palác 23. srpna 1989 dočasně uzavřen.
Až do pádu Berlínské zdi vycestovalo přes Prahu kolem 15 tisíc obyvatel Německé demokratické republiky. Fenoménu východoněmeckých uprchlíků v Praze v roce 1989 je věnován pořad Jana Sedmidubského.
Poslechněte si v audiozáznamu, ale jen do 21. listopadu 2022.
Související
-
NDR v roce 1989 a pád Berlínské zdi
Symbolem zásadních politických změn v roce 1989 se stal pád Berlínské zdi. Zajímavé události zlomového roku připomeneme v dokumentárním pásmu Ivana Šterna.
-
Erich Honecker: Ze života šéfa komunistů v NDR
Letos v květnu uplyně 27 let od smrti Ericha Honeckera, dlouholetého nejvyššího představitele komunistické strany v bývalé NDR. Pořad o něm připravil Jan Sedmidubský.
-
Jak se v bývalé NDR hroutil komunismus
Jak to bylo s koncem socialistického Německa, respektive Německé demokratické republiky, si můžete poslechnout z archivních záznamů vysílání Československého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.