Rok 1970: konečně čistí straníci

11. září 2015

...nebo také začišťování po potlačení „krizového vývoje“ ve straně a společnosti v letech 1968 a 1969.

Samotné vymezení krizových let 1968 až 1969 naznačuje, že rok 1970 byl už stranickými ideology hodnocen jako rok stabilizovaný a normalizačně zcela pravověrný.

Přesto se však – alespoň občas – objevovalo i vymezení krizových let 1967 až 1970.

Vešel se sem i spisovatelský sjezd z června 1967, postupný tajemnický pád Antonína Novotného i likvidace Literárních novin (například) na jedné straně a konec premiéra Oldřicha Černíka, likvidace posledních nezávislých organizací (Svaz českých spisovatelů, FITES) a stranické čistky (maskované jako výměna stranických legitimací) na straně druhé.

A právě této koncové epizodě krizového období se věnujeme v našem pořadu.

Lednový pád premiéra Oldřicha Černíka jsme zpracovali jinde, proto si tentokrát přiblížíme stranické čistky – včetně vyloučení bývalého prvního tajemníka ÚV KSČ Dubčeka a dalších, osobní pozice hájících reformátorů ze strany.

Čtěte také

A také hon na další osoby i zbývající nezávislé organizace.

To vše bylo doprovázeno široce pojatou mediální propagandou, která se nevyhnula ani rozhlasu.

Ing. Oldřich Černík - Československý premiér v letech 1968–1970. Jeden z čelných představitelů československého obrodného procesu ukončeného sovětskou okupací v srpnu 1968

Komentáře, velmi často nechutné či – to řidčeji – s až nepochopitelným kouzlem nechtěného různé „publicistické“ pořady či cykly, a samozřejmě projevy nové partajní normalizační garnitury, vytvořené z tzv. realistů (narychlo překabátění reformisté) a dogmatiků, kterým na vytvoření vlastní „čisté“ samostatné garnitury prostě chyběly kapacity, a to jak početní, tak intelektuálně-organizační.

V pořadu uslyšíte jeden z mnoha útoků na Alexandra Dubčeka (v době, kdy ještě působil v Turecku jako velvyslanec), ukázku z agresivního projevu Gustáva Husáka z doby, kdy ještě naplno používal svůj řečnický talent (ten se později rozplynul v šedi normalizace), různé komentáře a rozhovory (např. s Milošem Jakešem, který tehdy zastával klíčové místo předsedy stranické Ústřední kontrolní a revizní komise), věnované výměně stranických legitimací.

Představíme vám také jeden z útoků na spisovatelskou obec a také úryvek z vystoupení jihomoravského krajského tajemníka k dělníkům brněnské Zbrojovky ze září 1970, které už plně odpovídalo zakysle zatvrdlému partajnímu slovníku i myšlení dominujícímu našemu veřejnému prostoru až do roku 1989.

Pořad Rok 1970: konečně čistí straníci si kdykoli poslechněte nahoře v článku nebo v audioarchivu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio