Rok 1945 a popravy německých civilistů na našem území

16. listopad 2022

Konec druhé světové války provázely na některých místech v českých zemích násilnosti na německých civilistech. K největším masakrům patří případ z Postoloprt na Lounsku, kde bylo v červnu 1945 postříleno několik stovek německých civilistů.

K dalším případů násilí na Němcích patří vysídlení a pochod Němců z Brna do Rakouska nebo zavraždění karpatských Němců ze Slovenska včetně žen a dětí u Přerova. Masová deportace Němců z Československa odchod až tří milionů lidí. V takřka vylidněném pohraničí poté zaniklo na 3 tisíce obcí. Atmosféru té doby přiblíží Roman Cílek v pořadu s podtitulkem Zápas o pohraničí.

Na webu jen do 16. prosince 2022.

autor: Roman Cílek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.