„Rodič své dítě odvezl do centra, kde se napravuje homosexualita.“ Komu pomáhá poradna S barvou ven?

20. únor 2019

„Lidé si nás vybírají na základě sympatií nebo na základě našeho příběhu. S klienty mluvíme, sdílíme s nimi naši zkušenost, ale pokud vycítíme například sebevražedné sklony, tak už je odkazujeme na odbornou pomoc,“ popisuje práci mentora pro web Sbarvouven.cz Václav Horecký. Internetová poradna pro LGBT+ lidi právě slaví čtyřleté výročí od svého založení. Za tu dobu pomohla bezmála třem tisícům lidí. 

Klienti se na mentory obrací s problémy, jako je třeba coming out, nepřijetí v rodině kvůli své identitě nebo i kvůli šikaně a náboženským otázkám. „Já pocházím z malé vesnice na jižní Moravě. Byla jsem tehdy daleko od informací a od lidí. Cítila jsem se osamocená. Byla jsem vděčná za každého, kdo se tomuto tématu věnoval, což pro mě byla především ta starší generace. Když jsem dospěla do určitého věku, tak jsem si řekla, že bych měla něco splatit, zkrátka pomoct lidem, kteří jsou třeba na coming out sami, jako jsem tehdy byla já,“ popisuje svůj příběh mentorka Ivana Velčovská.  

„Byl jsem ženatý a věřící člověk,“ říká Václav. „Po coming outu jsem vyšel z církve a opustil jsem rodinu. Tahle životní zkušenost mě vedla k tomu, že jsem chtěl pomoct i dalším lidem, kteří si prochází něčím podobným.“

„Děly se tam hrůzné věci“

Lidé si mentory vybírají podle životních zkušeností nebo podle sympatií, jsou ale i výjimky. „Ne všechny příběhy jsou shodné s příběhy našich mentorů. Mně třeba nepíšou jen lesby, ale i gayové nebo trans lidé,“ doplňuje Ivana. „Nedávno jsem třeba řešila případ klienta, který mi psal, že je v centru, kde napravují homosexualitu. To mě hodně šokovalo. Odvezl ho tam jeho rodič. A musím říct, že se tam podle slov klienta děly hrůzné věci. To centrum nebylo v Česku, ale ten člověk, který mi psal, byl Čech.“

Homosexuálové - gay - queer

Mentoři se setkávají i s příběhy s dobrým koncem. „Mně utkvěl v paměti příběh jednoho kluka, který se pohyboval v církvi a měl obrovský strach z toho prostředí. Obával se toho, jestli ho přijme rodina, kamarádi a okolí,“ popisuje Václav. „Jak ta komunikace mezi námi ale pokračovala, tak se stal velmi statečným. Ve sboru to nakonec oznámil, byl přijat a pak mi psal krásné zprávy.“

Česko, 2018: „Homosexualita je nemoc. Léčit se nedá. Můžete se zastřelit,“ radil učitel studentce

Gayové s adoptovaným dítětem - homosexuální adopce - stejnopohlavní rodina

„Zkušenost s diskriminací má u nás víc než třetina respondentů,“ řekl exkluzivně pro Radio Wave jeden z autorů nejnovějšího výzkumu o situaci LGBT lidí v Česku Michal Pitoňák. Studie, jejíž výsledky teď experti analyzují, dala lidem prostor vyjádřit se i v otevřených odpovědích. „Jedna mladá respondentka například uvedla, že jí učitel řekl, že homosexualita je nemoc. Když se ho zeptala, jak by se měla léčit, tak jí odpověděl, že se to léčit nedá. Že to jde pouze zastřelením.“

Všichni mentoři poradny musí projít odborným školením. „Máme nad sebou odborné garanty, což jsou v podstatě psychologové. Ti pro nás zajišťují školení, tak abychom mohli vést konverzaci správně. Prošli jsme také tréninkem základů krizové komunikace,“ říká Václav. Z nejnovějších statistik poradny vyplývá, že nejčastějšími klienty jsou lidé mezi 15 a 18 lety, ve více než polovině případů jde o ženy. Muži tvoří asi 30 % a z téměř 8 % jde o trans lidi. „V posledním roce počet transgender klientů výrazně roste, proto poradna nabírala další transgender mentory, aby zvládla uspokojit poptávku,“ doplňuje PR manažerka spolku Prague Pride Bohdana Rambousková.

Téměř 5 % dotazů přichází ze Slovenska, kde žádná taková poradna neexistuje. „Na Slovensku je ta situace pro LGBT+ lidi horší,“ soudí Ivana. „Nedávno jsem si dokonce psala s profesorkou z Univerzity Komenského v Bratislavě, která mi potvrdila, že se snaží pro LGBT+ lidi dělat různé aktivity. Měli pro ně dokonce centrum, ale museli ho zavřít, protože už jim nikdo nedával žádné zdroje, ze kterých by jej mohli financovat.“

Z jakých částí Česka lidé mentorům nejčastěji píšou? Jak si mentoři vysvětlují strmý nárůst klientů, kteří jsou trans? A proč je skupina queer teenagerů nejohroženější? Poslechněte si celý rozhovor s dvěma mentory poradny S barvou ven.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.