Robert Schuster: Volební duel dvou žen z německého východu, Merkelové a Petryové, nebude

20. duben 2017
Robert Schuster

Až se budou historici za několik let ohlížet za letošním volebním rokem v Německu a definovat jeho klíčové okamžiky, možná za takový označí i středu 19. dubna.

V ten den totiž oznámila šéfka protestní Alternativy pro Německo Frauke Petryová, že do nadcházejících voleb do Spolkového sněmu stranu nepovede.

Kdo se těšil, že největšími rivalkami před zářijovým hlasováním budou dvě ženy z východu Německa, Angela Merkelová a Frauke Petryová, jedna promovaná fyzička, působící dlouhé roky na akademii věd, druhá vystudovaná chemička, jež vlastnila firmu na výrobu směsí do pneumatik, bude zřejmě zklamaný.

Frauke Petryová odůvodnila své rozhodnutí napětím ve straně. Její prohlášení zaznělo několik dní před ostře sledovaným stranickým sjezdem v Kolíně nad Rýnem, kde se má rozhodnout o volební strategii i lídrovi.

Zároveň se tam schylovalo k zásadnímu střetu mezi různými křídly a skupinami uvnitř Alternativy, na jehož konci se nedalo vyloučit ani sesazení Petryové z předsednického křesla. Pravděpodobnost takovéhoto scénáře se teď výrazně snížila, i když za zcela bezpředmětný ho stále ještě nelze považovat.

Předsedkyně AfD Frauke Petryová

Orchestr postrádající jasného dirigenta

Na to je Alternativa pro Německo příliš mladou a nevypočitatelnou stranou, na níž se v minulých měsících poznamenaných uprchlickou krizí často nabalily podivné postavy.

Petryová dokázala držet toto heterogenní společenství, které se chtělo odlišovat od zavedených stran, dlouho pohromadě – někdy i za cenu překvapivých taktických manévrů, těžko pochopitelných výroků či problematických spojenectví. Její schopnosti ale postupně slábly, stále častěji se v médiích objevovaly zprávy, že v zákulisí vzniká koalice, která se snaží Petryovou odstavit.

Ona sama se pustila do boje proti spolustraníkovi Björnu Höckeovi, jenž nabádal Němce, aby se už konečně přestali věnovat holokaustu, ale namísto toho se zaměřovali na pozitivní aspekty svých dějin. Šéfka strany sice prosadila jeho vyloučení, ale je otázkou, jestli k němu nakonec vůbec dojde.

Björn Höcke

Pro Alternativu je rozhodnutí Frauke Petryové vážnou ztrátou. Byla její tváří, voliči ji s ní identifikovali. I když nadále zůstává jedním z předsedů strany, nebude mít již zcela určitě podobně výsadní postavení jako dosud. Bude jedním z mnoha hlasů v orchestru postrádajícího jasného dirigenta.

A bylo by velkým překvapením, pokud by to nebyl začátek jejího konce v nejvyšších patrech německé politiky. Petryová, která čeká za několik týdnů narození pátého potomka, nedávno v jednom rozhovoru prohlásila, že si dokáže představit i život mimo politiku. Tato nová fáze v životě 42leté političky ze Saska se již blíží.