Robert Schuster: Rok po svém vzniku přestala být německá vláda sňatkem z rozumu, ale připomíná svazek z donucení

Kancléřka Angela Merkelová
Kancléřka Angela Merkelová

Přesně před rokem vznikla v Německu po zdlouhavých jednáních nová vláda. Opět to bylo spojenectví dvou největších stran v zemi, křesťanských a sociálních demokratů.

Hovořit v jejich případě, že se jednalo o sňatek z rozumu, by ale bylo hodně optimistické. Obě strany byly vedeny strachem, že pokud se nedohodnou, dojde k novým volbám s nejasným výsledkem. Jako by je právě tento strach během uplynulých dvanácti měsíců zcela paralyzoval.

Jaká bude německá politika po Angele Merkelové?

Angela Merkelová

Angela Merkelová oznámila, že už dál nebude kandidovat na šéfku CDU a postupně se z politiky stáhne úplně. Kancléřkou chce zůstat do roku 2021. Bude vám chybět?

Pokud by se totiž mělo najít něco, co se jim ve vládě povedlo, muselo by se hledat hodně dlouho. Každá z vládních stran si pečlivě střežila své teritorium a vlastní klientelu. Pokud navrhovaly nějaké novinky, byly to často takové, jež měly přivést vládního partnera do nesnází.

Tak tomu bylo například u migrační politiky, která byla během prvních měsíců od vzniku vlády skloňována ve všech pádech a která koalici už po několika týdnech málem přivedla na pokraj krachu.

Nebylo to sice kvůli sporu mezi levicí a pravicí, protože hlavní konflikt se odehrával mezi politiky jednoho politického tábora, kancléřkou Angelou Merkelovou a jejím ministrem vnitra Horstem Seehoferem. I tak to ale stálo vládní koalici hodně sil a v očích veřejnosti přišla o velkou část svého kreditu.

Jak dlouho se může vláda udržet?

Robert Schuster: Německý rok 2018 ve znamení postupného odchodu kancléřky Merkelové

Angela Merkelová

Pro rok 2018 na německé politické scéně bylo charakteristické, že tak jak nemastně-neslaně začal, o to dynamičtější, ba skoro přelomové, byly jeho závěrečné týdny.

K jeho vylepšení nepomohla ani rozhodnutí, která byla naopak vnímána relativně kladně, neboť reagovala na dlouhodobé nedostatky. Mezi takové patří například vyčlenění více peněz na péči lidí starých nebo odkázaných na trvalou asistenci, stanovení minimálních důchodů či zvýšení podpory pro rodiny s dětmi, které si chtějí pořídit vlastní bydlení.

I tady se ale najdou kritické hlasy. Například řada ekonomů tvrdí, že namísto toho, aby vládní koalice například řešila věci komplexně, vytáhly prý vládní strany příslovečnou šekovou knížku, aby přihrály jedné nebo druhé skupině nějaké to euro navíc.

Jenomže v téhle metodě nepůjde podle zmíněných expertů pokračovat donekonečna. Rozhodně ne v situaci, kdy se i nad německou ekonomikou začíná smrákat a na obzoru se objevila možná kalamita v podobě zpomaleného nebo možná dokonce i skoro nulového hospodářského růstu.

Jan Macháček: Jaké bude Německo po Merkelové

Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová prožívala minulý týden těžké chvíle. Političtí rebelové z její vlastní frakce sesadili jejího nejbližšího spojence Volkera Kaudera z postu předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU v Bundestagu.

Z toho také může vyplynout odpověď na otázku, jak dlouho se může takováto vláda udržet? Chtělo by se říct, že u moci bude zřejmě tak dlouho, dokud to bude zúčastněným stranám připadat výhodné a budou mít co rozdávat. Anebo tak dlouho, dokud nepřijde další výprask od voličů při některých z letošních voleb.

Němečtí sociální demokraté, kteří byli za vstup do této vládě biti asi nejvíc, již před rokem pro jistotu avizovali, že se chtějí nejpozději v druhé polovině letošního roku rozhodnout, jestli v koalici zůstanou či nikoli. Pro jistotu už proto začínají formulovat nové požadavky, jejichž splněním podmiňují setrvání ve vládě.

Robert Schuster

V poslední době navíc také koketují s představou, že pokud vystupovali radikálněji, mohla by se k nim také vrátit část sociálnědemokratických voličů, kteří dali v minulých letech raději přednost postkomunistické Levici, případně Zeleným. Že těmto posunům nebudou křesťanskodemokratičtí partneři nečinně přihlížet, je nasnadě. Stejně tak, že stávající velkou koalici v Německu příští krize zcela jistě nemine.