Richard Seemann: Z názvů německých kasáren se musí vyloučit jména nacistických hrdinů

15. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Richard Seemann

Rozhodnutí německé spolkové ministryně obrany Ursuly von der Leyenové vymést artefakty nacistického Wehrmachtu ze zařízení Bundeswehru, vyvolává veřejnou diskusi.

Její rozhodnutí následovalo po aféře z terorismu podezřelých pravicově extremistických důstojníků Franco A. a Maximiliana T. a propuštění dvou důstojnických čekatelů pro rasistické a antisemitské výroky.

V rámci toho byla provedena prověrka ve všech armádních zařízení, při kterých bylo zjištěno na 400 nevhodných předmětů. Státní tajemník pro obranu Markus Grübel upozornil, že jde o zakázané předměty s hákovými kříži včetně obrazu z letecké bitvy o Anglii, kde toto označení je zdůrazněno na letadlech Luftwaffe.

Značná část se pak týká portrétů různých nositelů vysokých nacistických řádů nebo význačných politických osobností spolkového Německa v uniformách Wehrmachtu. Překvapivé pak bylo zjištění, že jednotka, která vzdává čest státníkům z celého světa, k tomu používá přehlídkových pušek, které převzala z nacistického Wehrmachtu.

Rommel v Augustdorfu zůstává

Erwin Rommel a Adolf Hitler

Velkou pozornost vyvolává i rozhodnutí překontrolovat všechny názvy kasáren a vyloučit přitom jména nacistických hrdinů. To se dotklo i těch, které nesou jméno Ervina Rommela. Tím se znovu otevřela diskuse o jeho úloze za nacistického režimu.

K tomu se vyslovuje veřejnost s poukazem, že byl sice Hitlerem donucen k sebevraždě, ale na straně druhé to byla Hitlerova ikona.

Zatím co je nyní obtížné zbavit se jeho jména, nebylo to tak v případě Maxe Roschera, který zemřel v roce 1940 na následky zranění, které utrpěl jako interbrigadista ve Španělsku. Důvodem bylo, že byl, komunistickým poslancem ve výmarském Říšském sněmu, který mimochodem obdržel v roce 1933 azyl v Československu.

Ursula von der Leyenová se zatím vyslovila pro zachování jména Rommela pro kasárna v Augustdorfu se zdůvodněním, že si to přejí jak vojáci tak i tamní obec.

Turecko oznámilo, že německá spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová může bez problémů navštívit Incirlik, kde se nachází kontingent Bundeswehru

Ohlasy, které zveřejňují i veřejnoprávní sdělovací prostředky, jsou převážně jiného mínění.

Upozorňují, že vzhledem k tomu, že se stále více prosazuje myšlenka o zřízení evropské armády, by jméno kontroverzního polního maršála, který velel Wehrmachtu v Polsku, Francii a Africe, vyvolávalo jen problémy.

Spustit audio