Richard Seemann: Erupce antisemitismu vypukla nejen v Německu

28. červenec 2014
Plačící žena na propalestinské demonstraci v Berlíně

Nenávist ovládá již po dva týdny německé ulice, konstatuje celoněmecká rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Přitom propukla v okamžiku, kdy se celá země bez rozdílu národnosti a vyznání objímala v euforii z toho, že Německo získalo titul mistra světa v kopané.

Komentátoři poznamenávají, že ovzduší připomíná situaci před 80 lety, kdy se cílem stali Židé, kteří se i dnes obávají vyjít na ulici, aby nebyli napadeni, jak se stalo jejich spoluvěřícímu, který měl na hlavě kipu. Slovy komentátora stanice jsou základní práva v nebezpečí a konec nenávisti není na obzoru.

V Berlíně skandovali demonstranti, že „Židé jsou zbabělá prasata“, v Essenu byla izraelská vlajka pomalována hákovým křížem, v Brémách dominoval plakát „Zastavte holocaust v KZ Gaze“. V Norimberku byla filiálka jednoho Fast Foodu vzata útokem, protože je údajně v „židovských rukách“.

Na demonstracích vlají převážně prapory džihádu, jehož stoupenci skandují „Alláh je veliký“ a „Izraelci jsou vrahové dětí“.

Čtěte také

Protidemonstranti jsou pravidelně napadáni a v Berlíně musela policie chránit izraelský turistický pár. Na to se nabalují poštvaní mladí přistěhovalci, jakož i levicoví mírotvorci a neonacisti, kteří programaticky označují Židy za původce situace v Gaze.

Tisk poukazuje na to, že reakce vládních představitelů na tento stav přišla teprve poté, co antisemitské erupce propukly plnou silou. Poslanci, ministři a představitelé vládního aparátu na to reagovali velmi vlažně, na což poukázal i spolkový prezident Joachim Gauck.

Demonstrace v Berlíně proti izraelskému vojenskému zásahu v Gaze. Nápis na transparentu: "Zabíjení dětí není sebeobrana"

„Suché konstatování nestačí k překonání nemluvnosti za situace, kdy příkopy jsou již příliš hluboké,“ prohlásil. Kritizovaná byla i policie, která zdůvodňovala, že nezasáhla proti antisemitským výpadům, tím, že nechtěla situaci ještě více vyostřit.

Antisemitské výtržnosti zasáhly i Rakousko, kde došlo k napadení izraelských fotbalistů Maccabi Haifa v Bischofshofenu. Utkání s OSC Lille bylo přerušeno demonstranty pod palestinskými vlajkami.

Nejvyšší rakouští představitelé v čele se spolkovým kancléřem Wernerem Faymannem odsoudili tento incident a následné utkání s německým mužstvem SC Paderborn bylo pak odřeknuto.

Čtěte také

Demonstranti s antisemitskými hesly zaplavili i ulice ve švýcarském Curychu a Lausanne. Představitel židovské obce v Ženevě konstatoval, že situace byla vyvolána současným konfliktem v Gaze.

Ten se stal v neděli v Berlíně podnětem pro uspořádání společné modlitby Židů, křesťanů a muslimů za mír na Blízkém východě. Nešlo jen o symbol. Na tomto místě se totiž buduje společný dům těchto tří největších monoteistických náboženství.

  • Aktuální dění
  • Komentář