Richard Seemann: Dolnosaské aféry čeří vodu německé politiky před volbami

9. srpen 2017

Zhroucení dolnosaské vlády sociálních demokratů a Zelených v druhé největší německé spolkové zemi nastartovalo závěrečnou fázi politického boje měsíc před parlamentními volbami. Stalo se tak poté, co se rozpadla těsná červeno-zelená většina v zemském hannoverském sněmu, když jedna ze Zelených poslankyň přestoupila k opozičním křesťanským demokratům.

Ministerský předseda sociální demokrat Weil musel hodit ručník do ringu a vyhlásit na 15. října volby do zemského sněmu, tedy těsně po těch celoněmeckých, které připadají na 24. září.

Vše přichází v pro něho nejméně příhodnou dobu, a to poté, co propukl skandál kolem jeho osoby v souvislosti s problémy s dieselovými motory Volkswagenwerku. Stephan Weil je totiž členem jeho dozorčí rady, což vyplývá z toho, že podnik leží na území Dolního Saska. Bylo zjištěno, že jeho vládní prohlášení před dvěma lety k situaci ve Volkswagenwerku, když propukla aféra kolem dieselových vozů, bylo jejím vedením cenzurováno a upraveno.

Weil se brání, že se tak stalo za dramatické situace, kdy byly ohroženy tisíce pracovních míst, a proto stanovisko musel konzultovat. Navíc opozice křesťanských demokratů a Svobodných o tom byla informována a neměla k tomu tehdy žádných připomínek. Nyní se snaží celé této záležitosti zneužít v rámci předvolebních manévrů, prohlásil Weil.

Protiútok sociálních demokratů

Německý spolkový prezident Christian Wulff

Sociální demokraté přešli do protiútoku, který jim umožnila zcela jiná aféra, a to kolem Christiana Wulffa, dříve spolkového prezidenta a dlouholetého ministerského předsedy Dolního Saska za křesťanské demokraty. Ten po rezignaci před pěti lety po skandálech s půjčkami pobírá doživotní čestný prezidentský plat ve výši 236 tisíc eur ročně.

Osmapadesátiletý politik, jak bylo zjištěno, nyní začal navíc pracovat pro tureckou módní společnost Yargici jako právní poradce. Místopředseda sociální demokracie Ralf Stegner v této souvislosti prohlásil, že doživotní renta se přeci vyplácí hlavám státu proto, aby si nemuseli přivydělávat. Nestávají se proto prokuristy v módních firmách.

Dolnosaské aféry tak rozčeřily nezvykle klidnou německou vnitropolitickou scénu před parlamentními volbami. Jak celou situaci posoudí volič, to se ukáže již za necelých sedm týdnů. Kandidovat bude 42 politických stran.

Spustit audio