Richard Seemann: Čína uzavřela s Německem miliardové obchody

14. říjen 2014

100členná čínská delegace vedená premiérem Li Kche-čchiangem, která od pondělí jedná v Moskvě, se přesunula do ruské metropole z Berlína.

Během zdejšího třídenního pobytu na třetích vzájemných konzultacích v Německu vyjádřily obě strany vůli zintenzivnit vztahy, jak zdůraznila spolková kancléřka Angela Merkelová.

Rozhovory za účasti 26 členů vlád se týkaly různých témat, počínaje zahraniční politikou, vzděláním, zemědělstvím a zajištěním výživy. Nebyla vynechána ani otázka lidských práv, které jsou německou stranou považovány za důležité, a tento rok se proto uskuteční vzájemný dialog.

Kancléřka se pozitivně vyjádřila k průběhu vládních jednání, které považuje za „vysoce kvalitní“.

Čtěte také

V jejich rámci byla uzavřena celá řada důležitých ekonomických smluv, které byly podepsány za účasti obou premiérů. Především jde o vzájemná prohlášení, týkající se ekonomické a technické inovace, zesílení právního a politického dohledu nad trhem a partnerství v řadě vědeckých, průmyslových a zemědělských projektů.

Velký význam zejména německá strana vidí v uzavření řady ekonomických dohod v době, kdy jí hrozí pokles původních předpokladů růstu hospodářství.

Čínský premiér Li Kche-čchiang s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně

Jde zde například o objednávku 70 airbusů A 320, dohod s Volkswagenwerkem nebo Daimlerem. Mezi dalšími dohodami je i spolupráce mezi německým Telekomem a China-Mobilem nebo kooperace v oblasti zdravotní techniky a sportu. Výsledkem jednání jsou, jak konstatovala německá strana, miliardové obchody.

Paralelně s vládním jednáním se konalo v Berlíně německo-čínské ekonomické fórum, za účasti 500 podnikatelů obou zemí. Především se soustředilo na společnou inovaci partnerství mezi Čínou a Německem.

Čtěte také

V jeho rámci bylo uzavřeno 30 hospodářských smluv za dvě miliardy euro. Za účasti čínského premiéra se konala další ekonomická konference v Hamburku.

Jak konstatují sdělovací prostředky, zcela harmonicky však jednání neprobíhala. Zatímco jednaly vládní delegace, mluvčí ministerstva zahraničí žádal vysvětlení k zatčení čínské spolupracovnice týdeníku „Die Zeit“. Přitom konstatoval, že by bylo vhodné umožnit jí další činnost.

Představitelka Federace za demokratickou Čínu Zou Šaicha, žijící v Německu, konstatovala, že pro lidská práva jednání nebyla přínosná. Vzhledem ekonomickým zájmům i spolková kancléřka se v této otázce chovala podle jejího názoru zdrženlivě.

Spustit audio