Richard Seemann: Aféry sexuálního obtěžování se nevyhly ani Rakousku, obviněn byl Peter Pilz

6. listopad 2017

Populární 63letý rakouský poslanec Peter Pilz v pondělí ráno změnil své původní rozhodnutí, že v důsledku obvinění ze sexuálního obtěžování se vzdá mandátu v čele listiny nesoucí jeho jméno.

Důrazně upozornil, že se za žádnou cenu nestáhne z politiky, když se ani v nejmenším necítí vinen. Podle jeho vyjádření stopy této pomluvy vedou k dvěma nejmenovaným stranám, které chtějí zničit jeho jméno a listinu, s kterou vstoupil na půdu parlamentu po říjnových volbách.

Do středy, tedy v předvečer ustavení poslanecké komory Národní rady, se rozhodne, zdali za této situace převezme svůj poslanecký mandát a jakým způsobem bude působit ve své listině nesoucí jeho jméno. Do té doby chce vyřešit obvinění, které bylo proti němu vzneseno.

Peter Pilz, který byl po tři desetiletí jedním z nejpřednějších představitelů strany Zelených, není prvním rakouským politikem, který byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Již v minulosti se poukazovalo na ty, kteří měli sexuální narážky až přímo fyzický nátlak.

Jak se má řešit harašení

Bývalý předseda strany Zelených a zakladatel nové strany Peter Pilz byl obviněn ze sexuálního obtěžování

V tom vynikala strana Zelených, která například obviňovala z tohoto konání poslance Svobodných Christiana Lausche, který dohlížel na justici, že obtěžoval sexuálně pracovnice ministerstva. Disciplinární vyšetřování bylo nakonec zastaveno, nikoliv že by se nic nedokázalo, ale protože bylo promlčeno.

Rovněž tak v případě lidoveckého poslance Paula Burgstallera se podařilo jej znemožnit po obvinění, že jedné ze zelených poslankyň doporučil, aby pevně držela mikrofon při projevu, jako by ho sála. Sociálnědemokratického spolkového ministra práce Josefa Hesouna zas stálo politickou kariéru, když jedné poslankyně sáhnul do dekoltu na zádech.

Bývalá představitelka strany Zelených Eva Glawischigová popřela Pilzovo obvinění, že v jeho případě jde o intriky vyplývající, že zavinil propad této strany při parlamentních volbách. Protože založil vlastní listinu, Zelení nepřekročili ve volbách požadované procenta a po 30 letech nevstoupili na parlamentní půdu se ztrátou dvou desítek mandátů.

Celý případ vyvolal nyní diskusi, jak se má řešit sexuální harašení politiků, které není pokryto zákonem. Zastínilo to tak jednání lidovců a Svobodných o vytvoření vlády, které v pondělí vstoupilo do druhého kola.

Spustit audio