Rezervy kovů nepotřebujeme, kanóny se z nich už nikdy odlévat nebudou, tvrdí vicepremiér Havlíček

19. listopad 2019

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem prodat všechny strategické zásoby základních kovů. Podle šéfa resortu Karla Havlíčka za hnutí ANO jsou tyto rezervy v 21. století nepotřebné, jejich prodej by měl vynést přes 2 miliardy korun.

Petr Dolínek

Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) plán označil za drancování – nikdo si prý dnes nedokáže představit, co můžeme v budoucnu potřebovat. „Při povodních v roce 2002 nikdo netušil, co všechno bude potřeba a že budeme využívat všechny rezervy, aby města a stát ochránily obyvatele a jejich majetek,“ připomíná.

Státní hmotné rezervy musí mít všechny komodity, které by jednotlivá ministerstva mohla potřebovat – například kovy je podle Dolínka možné využít k výrobě slitin v případě válečného konfliktu.

Prodávat kovy v plné šíři je hloupost, maximálně malou část.
Petr Dolínek

„Ministerstvo obrany oznámilo, že návrh na prodej naprosto nereflektuje možnost vzniku krizových stavů a materiál je potřeba na základě zkušeností z nedávné doby – konflikty mohou vypuknout velmi rychle,“ uvádí poslanec.

50 let staré

„Nejedná se o žádné vzácné kovy. Jsou to ingoty a je třeba si říci, jakou roli sehrávají v 21. století. My tvrdíme, že úplně mizivou,“ říká vicepremiér Karel Havlíček s tím, že získané prostředky by se mohly investovat například do kyberbezpečnosti.

Ministr odmítá, že by prodej kovů ohrozil bezpečnost Česka v případě krizových situací – zásoby jsou mnohdy až 50 let staré a je třeba provést jejich inventuru, a to i z hlediska kvality.

Pravděpodobnost, že by se ty kovy tavily do kanónů, je naprosto minimální. V 21. století prakticky nulová.
Karel Havlíček

Havlíček podotýká, že kovy byly pořizovány pro potřeby průmyslu, který je dnes ale nedokáže využít – a to ani pro případné vojenské účely. „Průmysl je nepotřebuje, o armádě můžeme diskutovat. Ale i ta dnes řeší jiné věci – ty kovy se nikdy nevyužily, leží tam desítky let a nemá to nic společného s bezpečností země, jako tomu je v případě potravinových zásob nebo ropy,“ zdůrazňuje.

autoři: Karolína Koubová , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.