Rezervace produkují naivní ryby

Korál a hejno ryb, ilustrační foto

Ryby, které vyrostly v bezpečí mořských rezervací, jsou velké a naivní. Podle vědců to může pomoci jak místním rybářům, tak samotným rybím populacím.

Mořské rezervace mají mimo jiné zabránit „vylovení“ těch ryb, které slouží lidem jako zdroj potravy. Australští biologové nyní objevili nečekaný vedlejší účinek jejich existence: rezervace jsou až příliš bezpečné a ryby, které v nich vyrostou, se chovají velice neopatrně. Případy, kdy se mladé ryby i velcí dospělci z rezervace náhle přestěhují do okolních nechráněných vod, jsou velmi časté. Chování těchto rybích emigrantů vědci studovali v rezervacích kolem Filipín, Vanuatu a Nové Guinei. V těchto oblastech lidé loví ryby pomocí oštěpů a jejich kořistí se stávají především velké kusy.

Obvyklá útěková vzdálenost, z níž ryby prchají před rukou držící oštěp či harpunu, jsou čtyři metry. Ryby, které vyrostly v rezervacích, se však potápěčem necítí příliš ohroženy a nechají ho přiblížit se na mnohem menší vzdálenost – často dokonce na méně než jeden metr. Velká a přitom naivní ryba se dá ulovit velmi snadno. To, že na talířích místních rybářů končí především ryby z rezervací, může podle vědců pomoci místním rybím populacím, aby se vzpamatovaly z intenzivního lovu. Lidé, pro které jsou ryby hlavním zdrojem obživy, by si navíc mohli uvědomit, že uzavření některých oblastí pro lov jim přináší užitek a mořské rezervace by mohly být více respektovány.

Zdroj: ARC Coral Reef Studies