Revmatické choroby zasahují lidi každého věku, říká revmatolog Jiří Vencovský

29. březen 2016
Studio Leonardo

Platí, že revmatickými onemocněními trpí jen starší lidé? Známe jejich příčiny? A jak je umíme léčit? Hostem Studia Leonardo byl předseda České revmatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jiří Vencovský.

„Chorobami pohybového aparátu trpí celá škála osob: děti, mladší dospělí a samozřejmě i starší lidé, kteří do toho onemocnění dospějí,“ uvedl lékař.

Obor revmatologie typického pacienta nezná. „Nejzávažnější nemoci, o které se staráme, jsou choroby autoimunitní nebo zánětlivé. Typickou nemocí je revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova choroba a další. Těmito nemocemi trpí spíše ženy, ale ani mužům se nevyhýbají.“

Jak člověk zjistí, že patří právě do rukou revmatologů? „Většinou ho něco bolí. Náš obor se zabývá postižením, bolestmi i otoky kloubů, ale i bolestmi svalů nebo jeijch slabostí, stejně tak postižením šlach a kostí,“ vysvětlil Vencovský.

„Obvyklý příklad pacienta, který se k nám dostane, je ten, kterému oteče několik kloubů, začnou bolet, ztuhnou,“ popsal revmatolog.

Jaké jsou příčiny vzniku těchto chorob, a jaké jsou rizikové faktory? „Víme, že zejména u zánětlivých onemocnění hraje velkou roli genetika.“


„Jde ale spíše o soubor několika genů, které ovlivňují imunitní systém, a ten na základě této dispozice přestane fungovat normálně, a začne se v případě autoimunitních chorob zaměřovat vůči vlastním tkáním. Jde o takzvanou autoreaktivitu, aktivitu vůči vlastnímu tělu.“

I když jsou podle Vencovského pokroky v léčení těchto typů onemocnění ohromné, vyléčit je lékaři úplně nedokážou.

„My nemoc na určitou dobu vyženeme z organismu, pokud jsou léky podávány, ale ve chvíli, kdy je přestaneme podávat, tak se nemoc dříve nebo později vrací.“

Velkým pokrokem je tzv. biologická léčba. Jde o léčiva, která jsou vytvořena biologickou cestou na základě poznání toho, co se děje v organismu.

„Byly vytvořeny cílené biologické léky, které vlastně látku, která za chorobu může, neutralizují, a to má ten léčebný účinek. Problém je, že tyto léky jsou poměrně drahé,“ konstatoval revmatolog Jiří Vencovský.

Hostem Studia Leonardo byl revmatolog Jiří Vencovský. Připravila Martina Vacková, moderuje Martina Spěváčková.

autoři: Martina Vacková , msp , oci
Spustit audio