Řešit 13 českých nábojů u Islámského státu je bouře ve sklenici vody, říká Jiří Hynek

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu

Vývoz zbraní z České republiky loni stoupl na 15 miliard korun, což znamená, že byl vytvořen nový rekord. Necelých 30 % vývozu mířilo do zemí EU, významný byl i podíl Iráku. Pro srovnání – předloni dosáhl export zbraní necelých 12 miliard. Veškeré tyto údaje vyplývají ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu.

V roce 2015 bylo uděleno k vývozu vojenského materiálu 1144 licencí v hodnotě 24 miliard. „Licence je individuální povolení ke konkrétnímu obchodu. Uděluje ji ministerstvo průmyslu a obchodu po předchozím souhlasu ministerstva zahraničních věcí a ministerstva vnitra, které reflektují souhlas tajných služeb, u některých typů materiálu je nutný i souhlas ministerstva obrany,“ popisuje proces Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky.


Zvýšení vývozu zbraní vnímám jako dobrou zprávu. Konečně se vracíme na pozice, které nám patří, nicméně ve srovnání s minulostí je našich 0,2 % celosvětového exportu vojenského materiálu potřeba navýšit i do dalších let, abychom se dostali na místo, které je důstojné vyspělému průmyslovému státu. JIŘÍ HYNEK

Dodává, že dochází k zaměňování termínů vojenský materiál a zbraně – smrtící zbraně, které skutečně zabíjejí, tvoří do 10 % našeho exportu. Náš systém podle Hynka koresponduje se systémem Evropské unie a vychází z jejích směrnic. „Dost dobře si nedokážu představit, jak by mohlo dojít k tomu, aby se nekontrolovaným způsobem nějaké větší množství materiálu dostalo do špatných rukou,“ doplňuje Jiří Hynek.

Martin Balcar, vedoucí kampaní z hnutí Amnesty International, má ale jiné informace. „Proběhlo několik vyšetřování. – V současné době se řeší zakázka, kterou řešil i úřad pro odzbrojovací záležitosti OSN za rok 2015, že se z České republiky dostalo do Spojených arabských emirátů 7 vrtulníků, které v současné době nejsou v jejich zbrojním arzenálu. Je více než pravděpodobné, že byly prodány dál, spekuluje se o Libyi,“ dává jeden příklad Martin Balcar.


Růst exportu není z 12 miliard ale ze 7 miliard z roku 2013, to znamená, že to je nárůst o 100 % za poslední 2 roky. Nás na tom zaráží především to, že velká část zbraní putuje do zemí, které mají nulovou kontrolu pohybu zbraní a kde je velké riziko jejich zneužití. MARTIN BALCAR

Pokračuje tím, že se našla munice z České republiky i u Islámského státu. Na to reagoval Jiří Hynek a řekl, že se jednalo asi o pouhých 13 nábojů, přičemž v jednom zásobníku jich je 30, a to, že se taková věc řeší, označil za bouři ve sklenici vody. Systém licencí Balcar považuje za detailní, ale státy podle něho obchází různá doporučení. „Už v roce 2013 doporučila Rada Evropské unie nevyvážet zbraně do Egypta - 13 z 28 států to porušuje, Česká republika je jedním z nich,“ vysvětluje Balcar.

Jsou zprávy o tom, že se české zbraně dostávají do nepovolaných rukou, jen bouří ve sklenici vody, jak tvrdí Jiří Hynek, nebo je to skutečně problém, jak říká Martin Balcar? Poslechněte si celou diskusi.