Řešíme práva menšin, ale právy většiny se nezabývá nikdo, říká poslankyně Maxová

13. duben 2015

Mají majitelé bytů právo rozhodovat o tom, komu svůj byt pronajmou? Nebo je to jednoznačný akt diskriminace, který by měly řešit soudy?

„Majitel si může vybrat, komu byt pronajme,“ uvedla v pořadu Pro a proti ochránkyně veřejných práv Anna Šabatová.

Nemůže ale v procesu výběru někoho předem vyloučit kvůli tomu, že je buď příliš starý, že je to žena, gay, Rom nebo zdravotně postižený, dodala ombudsmanka.

Podle ní jsou u nás Romové diskriminováni, a prostředků na podpůrné programy pro pomoc menšinám by mohlo být více. „Je třeba určitě využívat především ty, které už tu jsou.“

To, kdy je situace diskriminační, jasně určuje zákon, tvrdí Šabatová.

„Pokud nabízíte služby na veřejném trhu, ať už jako stát nebo soukromník, tak nemůžete s příslušníkem nějaké skupiny nakládat jinak než s ostatními, to je základní princip zákazu diskriminace.“

Pokud někdo někoho předem vyloučí jen na základě příslušnosti ke skupině z nabídky služby, kterou poskytuje komerční subjekt, jako je například realitní kancelář, tak se dopouští přímé diskriminace, vysvětlila ombudsmanka.


Šabatová: „Tím, že budete postupovat korektně, se s tím člověkem seznámíte, a budete k němu přistupovat jako k jednotlivci, zachováte jeho lidskou důstojnost, a proces komunikace vás možná přivede k tomu, že vaše představa o něm jen podle jména nebo etnicity nebyla správná, nebo se s tím člověkem nedohodnete, ale důvod by měl být vždy zákonný… Řešíme zde právo konkrétního jednotlivce, ne menšin.“

Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku a předsedkyně stále komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Radka Maxová (ANO) tvrdí, že výhod mají menšiny u nás dostatek.

„Romové opravdu mají výhody, které naše populace nemá, a už i někteří romští aktivisté začínají chápat to, že by měli začít pracovat s tou vlastní menšinou.“


Maxová: „Dlouhou dobu řešíme práva menšin, nikdo se ale nezabývá právy většiny. Bohužel, i menšiny mají nějaké povinnosti, a antidiskriminační zákony, které jsou uplatňovány v naší zemi, vedou akorát k tomu, že naše republika je plná vyděšených úředníků, kteří se bojí jakýmkoli způsobem projevit nesouhlas nebo nevoli, protože by za pár dnů mohli být žalováni za diskriminaci.“

Česká republika investuje do programů adaptibility, vzdělání a dalších nejen pro romské menšiny poměrně velké a dostatečné peníze, vysvětlila poslankyně.

„Máme stovky neziskových organizací, které se zabývají romskou problematikou, a není potřeba prostředky navyšovat. Chybí ale kontrola, jak se s prostředky pracuje.“

O právech majitelů nemovitostí určit si nájemce poslankyně nepochybuje: pokud má majitel byt ve svém vlastnictví, tak je jeho plné právo rozhodnout, komu ho pronajme, a komu ne.

„Jednoznačně. Jako majitel nemovitosti mám plné právo rozhodnout o nájemnících, a konkrétně toto nepovažuji za diskriminaci,“ shrnula Radka Maxová.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio