Reportáž ze zvířecího krematoria: Náš vztah k domácím mazlíčkům je přemrštěný, myslí si filozof
Češi velmi rádi chovají domácí zvířata. V chovatelském byznysu se točí miliardy a služby pro domácí mazlíky už pokrývají kdejaké aspekty života identické s našimi lidskými. Od zvířecích porodů císařským řezem přes specializovanou stravu, hračky, psí školky, kočičí hotely, módní salony – až po zvířecí pohřby.
Donedávna fungovalo pouze jedno zvířecí krematorium v Brně. Dnes je jich po republice pět a do jednoho z nich, konkrétně do Krematoria zvířat Praha, se podívala reportérka Lucie Vopálenská.
V přijímací místnosti jsou k vidění zvířecí urny ve veselých, pastelových barvách. „Situace je pro lidi vždy smutná, tak si často vybírají takovou urničku, aby byla ,veselejší‘,“ říká Karolína Lafatová, manažerka zvířecího krematoria v Praze.
Smuteční obřad pro domácí mazlíčky
Nejmenším klientem zdejšího krematoria byl padesátigramový papoušek. Mezi ty největší se řadí obří psí plemena. Majitelé domácích mazlíčků krematorium vyhledávají proto, že je zvíře nějaký čas provázelo a nedovedou si představit, že by je nechali po smrti odvézt do kafilérie.
Podle hmotnosti a doby kremace se také stanoví cena. Většinou se pohybuje mezi třemi až pěti tisíci, za obří psí plemena zaplatíte devět a půl tisíce korun. Odcházíte však s jistotou, že k vašemu mazlíkovi se v peci nepřidalo žádné jiné zvíře. „Poskytujeme zdarma kamerový záznam a zhruba čtvrtina zákazníků si ho vyžádá,“ uvádí Lafatová.
V krematoriu pro zvířata probíhá i něco na způsob pohřebního obřadu s rakví, svíčkami a květinami. Pouští se i smuteční hudba. Pokud majitelé chtějí, mohou si přinést vlastní. Po obřadu si mohou počkat na urnu s popelem – samotná kremace trvá přibližně 35 minut.
První krematorium pro zvířata vzniklo v Brně v roce 2003. Majitelé si prožili martyrium – v této věci neexistovaly žádné zákony. Zlepšilo se to po vstupu České republiky do Evropské unie.
Stinná stránka přehnané péče
Ještě před vznikem zvířecích krematorií existovaly zvířecí hřbitovy – podle spolumajitele pražského zvířecího krematoria Jana Šípka vznikly už v 19. století. Rád by s pražskými hřbitovy do budoucna řešil, aby si chovatelé mohli dát urničku s domácími mazlíčky do lidských hrobů.
Rozkvět a rozšíření domácího chovatelství je záležitostí až posledních dvou století. První psí žrádlo se prodávalo v Anglii v roce 1860, veterinární péče se objevuje až ve 20. století. Psi nebo koně jsou dokonce součástí terapií.
Přehnaná péče o zvířecí přátele může mít ale i svou stinnou stránku. Podle biologa a filozofa Stanislava Komárka už jsou zvířecí krematoria za hranou. „Tato praxe se mi zdá značně přemrštěna. Spíš je to způsob, jak nahlížet na zvířata jako na atrapy lidí. A to se domnívám, že je jeden ze základních problémů naší západní civilizace vůbec,“ říká Komárek.
Celou reportáž ze zvířecího krematoria a následný rozhovor se Stanislavem Komárkem si poslechněte zde >>Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka