Rektor Zima není morální vzor. Je to normalizační komunista a měl by odstoupit, nabádá Martin C. Putna z Univerzity Karlovy

10. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin C. Putna

Univerzita Karlova se na tři roky „spojila“ s firmou ze skupiny PPF Petra Kellnera Home Credit (HC). Naše nejstarší a nejprestižnější univerzita dostane půl milionu ročně. Podepsání smlouvy ale vzbudilo velké emoce.

Literární historik Martin C. Putna, který na Univerzitě Karlově (UK) přednáší, se teď do rektora pustil.  „Počínání rektora Tomáše Zimy mne pobuřuje už delší dobu. Tohle byla poslední kapka,“ říká v Interview Plus. Taky proto na Twitteru vyzval Akademický senát UK, aby rektora odvolal. Proč?

Aktualizováno: 
Home Credit se dnes (až po odvysílání Interview Plus) rozhodl od smlouvy s Univerzitou Karlovou odstoupit. „Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena. Přejeme UK vše dobré,“ uvedl mluvčí HC Milan Tománek.

Případů, jak by se rektor univerzity chovat neměl, byla totiž podle Putny celá řada. „Už na počátku byla velká chyba, že Akademický senát zvolil normalizačního komunistu rektorem… Nejsem ale fanatik toho typu, který říká, že normalizační komunista nesmí stát v čele univerzit nebo podobných institucí. Jsou i ti, co dělají dobrou práci,“ vysvětluje.

Bylo toho víc...

Přitom respektuje, že Zima byl zvolený demokraticky, ale taky hned dodává: „stejně jako jiné podivné osobnosti v demokratických volbách“.

Čtěte také

Problémy se Zimou podle něj pokračovaly se 17. listopadem 2014, kdy na shromáždění studentů na Albertově, k uctění památky studentů „přišli i někteří čeští politici, kteří jsou známí svými napjatými vztahy k pravdě a pozitivními vztahy k východním diktátorům. Stalo se to, že je demonstranti vypískali. Hned druhý den se rektor, jménem UK, postavil na stranu těchto politiků a tvrdil, že UK odsuzuje nepěkné chování demonstrantů.“

To podle profesora Fakulty humanitních studií Putny ale nebylo vše. „Loni jsme tady měli plagiátorskou kauzu profesora (Martina) Kováře, kterého Zima jako svého spolupracovníka dlouho hájil… Nakonec komise prokázala, že plagiátorem je. Už to byla situace, kdy by člověk, který má v sobě trochu cti, měl odstoupit. A jsou tady i další kauzy.“

Co je to univerzita?

Celý problém prý tkví v tom, co vlastně je, nebo není, univerzita a k čemu slouží.

„Jestli je pouze továrnou na výrobu kvalifikovaných odborníků, kteří pak půjdou dobře sloužit našemu průmyslu, nebo jestli je také vychováváme k něčemu, jako je mravní integrita, zodpovědnost a vztah k pravdě. Dokonce bych řekl vášeň pro pravdu. Rektor svými činy, které vyvrcholily spoluprací s Home Creditem, ukazuje, že není takovým vzorem pro studenty… Protože pedagogové, tak jak já chápu univerzitu, mají být studentům také morálními vzory. Člověk, který se chová takto, by neměl být rektorem UK,“ dodává.

Putna už před pár týdny vyzval studenty UK, aby se nepodíleli na oslavách 30. výročí 17. listopadu. „V této chvíli je dost nepředstavitelné, aby UK s tímto člověkem v čele říkala: my se tady hlásíme k tomu, jak ti studenti před 30 lety to a to… To je, jak se pěkně říká jidiš, chucpe.“

S Home Creditem se byznys nedělá

Proč Putnovi vlastně tak vadí spolupráce právě s firmou PPF Home Credit? „Na principu spolupráce univerzit a byznysu samo o sobě nic špatného není. Je to všude ve světě… Taky americké univerzity své úspěšné absolventy neustále obesílají, jako: teď děláme tohle a přispějte nám. Má to ale striktní morální, etická pravidla. A tato instituce není tou, která by měla morální důvěru,“ odpovídá. Jak, ale nechce specifikovat, protože to před ním popsalo už mnoho osobností (Jiří Přibáň, Daniel Hůle a další).

Čtěte také

„K modelu amerického byznysmena, k jeho společenské prestiži, patří podpora nemocnic, koncertů, škol apod. To je povinnost bohatce v USA, jinak by s ním všichni opovrhovali.“

Nakonec Putna připustil, že společnost, která souvisí s lichvou, půjčkami a exekucemi je morálně nejednoznačná. „Byznys typu zbrojovky, hazard apod., je samozřejmě legální, ale je tady, řekněme, morální problém, jestli přispívají do společnosti. Tady by to být opravdu nemělo, myslím si… V případě Home Creditu jsem došel k názoru, že je to už přes čáru,“ dodává Martin C. Putna.

Proč tak chválí studenty za jejich iniciativu, kdy se skládají na podporu UK a požadují ukončení smlouvy s Home Creditem? Proč se obává o ohrožení akademické svobody? Proč by se podobná firma prostě neměla spojovat se jménem Univerzity Karlovy? A proč v Interview Plus tvrdí, že kdyby Home Credit posílal ročně půl miliardy, tak by to nebylo tak legrační? Poslechněte si v audiozáznamu. Ptal se Michael Rozsypal.    

Spustit audio

Související