Řecký bitcoin se bez důvěry občanů neobejde, připomíná odborník

26. únor 2015

Řecký ministr financí Janis Varufakis uvažuje o zavedení paralelní digitální měny. Chce k tomuto účelu využít bezpečnosti a transparentnosti bitcoinu.

„Spíše by se jednalo o novou formu dluhopisu,“ řekl v Ranním Plusu rozvojový expert sdružení Educon Tomáš Tožička.

Podle něj by tento krok měl pomoci získat státu peníze, ale mimo klasický obchod mezi bankami a Evropskou centrální bankou.

„Aby do toho nemohly cizí instituce vstupovat, spekulovat, hodnota byla přesně daná a na konci funkčního období byla splatitelná,“ dodal expert.

Tožicka upozornil na odlišnost od bitcoinu, od kterého si řecký model vypůjčí jen technologické prostředky. „Zatím je to velká spekulace, protože praktické zkušenosti zatím nejsou.“

Paralelní měna není nic nového, připomněl odborník. „Ze zkušeností v Argentině víme, že i státy používají komplementární měnu, aby zajistily likviditu na trhu, a aby občané měli možnost mít nějaké peníze, když původní měna nefunguje.“

Forma těchto takzvaných fiat money neboli čerstvě stvořených peněz není nová. „Zavedení komplementární měny je určitě možností, jak pomoci Řecku, a jak zajistit, aby v zemi lidé mohli disponovat penězi.“

„Stále ale bude záviset na důvěře, kterou v nově vydanou měnu budou občané i podniky mít,“ shrnul řecké plány na finanční obnovu Tomáš Tožička.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio