Řasy pod dozorem

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png
22. září 2010

Jedovatý vodní květ monitoruje ve vodách Mexického zálivu speciálně upravený laboratorní přístroj.

V období "vodního květu" ve vodách Mexického zálivu prudce stoupá množství obrněnek Dinophysis acuminata. Tyto řasy produkují jedovatou kyselinu okadaovou, která se akumuluje v mořských bezobratlých. Konzumace kontaminovaných korýšů či měkkýšů může mít pro člověka velmi nepříjemné následky - průjem, zvracení a bolesti břicha.

Dinophysis acuminata

Odborníci z Woods Hole Oceanographic Institution se sezonním otravám "mořskými plody" rozhodli aktivně předcházet. Přístroj průtokový cytofluorimetr, který je součástí mnoha laboratoří, upravili tak, aby hlídal nárůst obrněnek. Jejich vynález, pojmenovaný FlowCytobot, pracuje pod vodou zcela automaticky - počítá jednotlivé buňky řas, které se do něj dostanou a data posílá do laboratoře, umístěné na pobřeží. Tam je zpracovává speciální software, která dokáže identifikovat obrněnky Dinophysis acuminata.

FlowCytobot podle zprávy z institutu letos včas zaznamenal nárůst obrněnek. Jeho varování přišlo jen několik dnů před tradičním texaským festivalem pojídání korýšů a škeblí Fulton Oysterfes" a bezpochyby zabránilo mnoha otravám.

Spustit audio
autor: Martina Otčenášková